Društvo

Problem nije u „buprenorfinu“ već u pacijentima

Ljekari nijesu ti koji zloupotrebljavaju metadonski i buprenorfinski program, već pojedini zavisnici koji nijesu motivisani za liječenje – kazao je za Pobjedu narkolog dr Ljubinko Kaluđerović.
Problem nije u „buprenorfinu“ već u pacijentima
Portal AnalitikaIzvor

Prema njegovim riječima, poznato je da dio zavisnika koji je u programu počne da se bavi preprodajom „buprenorfina“, zbog čega je neophodno da ljekari, posebno psihijatri, takve slučajeve, uz redovna testiranja, svedu na minimum.

– Nije problem u „buprenorfinu“ nego u tome kako se on uzima i koliko je pacijent spreman da sarađuje, koliko želi da uspostavi normalno funkcionisanje – poručuje dr Kaluđerović.

Zloupotrebe?

Redakciji Pobjede nedavno se javila čitateljka koja tvrdi da u kotorskom Centru za mentalno zdravlje ima zloupotreba prilikom izdavanja recepta za lijek „buprenorfin“. Prema njenim tvrdnjama, dovoljno je da se „pojavi osoba starija od 18 godina i da kaže – ja sam zavisnik, pa da dobije taj lijek“. Ona se pozvala na iskustvo svog sina koji navodno nije bio zavisnik, ali je počeo da se bavi preprodajom ovog lijeka i tako postao zavisnik.

Psihijatar u tom centru dr Aleksandar Mačić, s druge strane, kategoričan je da to nije istina.

– Nije tačno da svako ko dođe dobije „buprenorfin“. Dobiju ga oni kojima je potreban. Taj lijek se prepisuje prema svjetskim standardima. Među zavisnicima ima povećan broj onih sa psihopatskom strukturom karaktera, pa uvijek ima onih koji će iz raznih razloga pokušati da zloupotrijebe ovakve programe. To je na neki način uračunata, predviđena šteta i prije nego se ovakvi programi počnu. Koliko god bilo takvih, šteta koju oni nanose je nekoliko stotina puta manja od koristi. Zato se ovakvi programi i nazivaju „programi smanjenja štete“ – objasnio je on za Pobjedu.

Čitateljka u pismu koje je uputila redakciji Pobjede, između ostalog, tvrdi da se njen sin nije drogirao, već da je na nagovor dilera, uz obećanje zarade od prodaje, „buprenorfin“ uzimao svaki put prije testiranja kako bi bio pozitivan i ušao u program, a samim tim došao i

 do terapije.

Komentarišući ovaj slučaj, narkolog dr Kaluđerovič, kaže da u program susptitucije (zamjene), bilo metadonski ili buprenorfinski, ulaze heroinski zavisnici i da se testovi ne mogu prevariti.

– Kada neko uzme „buprenorfin“, test ne može pokazati da je uzeo heroin. Radi se o multipleks testovima gdje se preko urina utvrdi tačno koju je supstancu uzeo - heroin, kokain, „buprenorfin“ ili nešto drugo. Praktično je nemoguće da se nekome ko nije heroinski zavisnik prepiše „buprenorfin“ – objasnio je dr Kaluđerović, naglasivši da iskusni psihijatar na osnovu jednog pregleda može utvrditi da li je neko zavisnik od psihoaktivnih supstanci.

Sa druge strane, saglasan je da „buprenorfin“ može izazvati zavisnost, ali ne ako se poštuju preporuke ljekara.

Dr Kaluđerović objašnjava da se supstitucija, odnosno zamjena koja može biti metadonska ili buprenorfinska, daje zavisnicima koji nijesu spremni da odmah uspostave potpunu apstinenciju.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Ilustacija: Flickr/Steve Smith

Portal Analitika