Konferencija se organizuje u okviru globalne kampanje o zaštiti djece od nasilja kojoj se Crna Gora pridružila u julu 2016.
Kako su podsjetili iz UNICEF-a, prva faza kampanje bila je fokusirana na nasilje na internetu, dok će se druga faza kampanje baviti i zaštitom djece od nasilja u porodičnom i drugim okruženjima.
„Nasilje i nepovoljna iskustva tokom djetinjstva poput zanemarivanja, emotivnog, fizičkog ili seksualnog zlostavljanja ili disfunkcionalnog roditeljstva miniraju odnos djeteta i roditelja sa katastrofalnim posljedicama za dijete, lokalnu zajednicu i cjelokupno društvo“ ističe šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks.
Kako je kazao, postoji mnogobrojni naučni dokazi o tome da nepovoljna iskustva u djetinjstvu i slabo vezivanje djeteta za roditelja rezultiraju zdravstvenim problemima, lošijim obrazovnim postignućima, nezaposlenošću i često kriminalnim i nasilnim ponašanjem.
UNICEF-ovo istraživanje iz decembra 2016. pokazuje da je generalno niska svijest društva o tome što je nasilje, kao i visoka tolerancija društva prema nasilju.
Svaki drugi građanin smatra da je fizičko kažnjavanje djece prihvatljivo, kao i da vikanje na dijete nije nasilje.
Trećina građana smatra da šamar i prijetnje djetetu nijesu nasilje, dok jedna četvrtina ucjenjivanje ne prepoznaje kao jedan vid nasilja u vaspitavanju djece.
Većina građana (77 odsto) smatra da roditelji ne treba da dozvole djetetu da preispituje njihove odluke.
Kampanja Vlade Crne Gore i UNICEF-a „Zaustavimo nasilje“ će, kroz konferenciju u Podgorici, početi javnu debatu na temu nasilja nad djecom u Crnoj Gori.
Cilj kampanje je podizanje svijesti o tome da nenasilno vaspitavanje djeteta ni približno ne znači podsticanje popustljivog roditeljstva.
„Kampanja će promovisati i pružati podršku roditeljima da primijene najbolje prakse roditeljstva kako bi djecu podizali bez nasilja i osigurali da ona izrastu u zdrave osobe koje poštuju sebe i druge ljude“, saopšteno je iz UNICEF-a.
U skladu sa porukom većine građana Crne Gore (77 odsto) koji smatraju da roditeljima treba pružiti pomoć u vaspitavanju djece bez nasilja, kampanja poziva društvo, a posebno stručnjake, da se ujedine s roditeljima upotrazi za rješenjima koja će omogućiti i roditeljima i djeci da rastu zajedno.
Konferenciju će otvoriti ministar pravde Zoran Pažin, otpravnik poslova i šef sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Andre Lis i Perks.
Na skupu će govoriti predstavnici Vlade i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda.
Ilustracija: etrafika.net