„Imali smo prijateljske i veoma uspješne pregovore. Imali smo veliku prednost već u samom startu jer mi u Mađarskoj smatramo Crnu Goru veoma uspješnom zemljom“ – rekao je premijer Mađarske Orban na zajedničkoj konferenciji za medije nakon zvaničnih razgovora.
Podrška integracionim procesima CG
Premijer Marković se zahvalio domaćinu na dosadašnjoj podršci Mađarske Crnoj Gori u integracionim procesima.
„Informisao sam Premijera o napretku Crne Gore na planu evropskih i evroatlantskih integracija i iskoristio priliku da još jednom zahvalim Mađarskoj na kontinuiranoj političkoj podršci u ostvarenju ovih važnih strateških ciljeva Crne Gore na planu vanjske politike“ – rekao je premijer Marković na konferenciji za medije podjsetivši da je Mađarska među prvima ratifikovala Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u i da ta zemlja nastavlja da pruža nesebičnu podršku i ekspertsku pomoć našem evroatlantskom putu kao kontakt ambasada za NATO.
Predsjednik Vlade Mađarske je rekao da njegova zemlja veoma iskreno podržava Crnu Goru u njenom nastojanju da postane članica NATO-a na putu koji je pri kraju.
„Rado bih video takav uspjeh i na kraju pregovora Crne Gore i Evropske unije. Istrajni smo u mišlenju da je Crnoj Gori mjesto u Evropskoj uniji. Kada bismo mi odlučivali o tome Crna Gora bi već bila u predsoblju ili bi bila na korak od ulaska“ – rekao je premijer Orban dodajući da smatra da bi i zbog mira i stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana njegova zemlja voljela da što prije vidi Crnu Goru u Evropskoj uniji.
Stanje u regionu Zapadnog Balkana
Posebna tema razgovora ticala se situacije na Zapadnom Balkanu.
Predsjednik Vlade Crne Gore je rekao da jsu regionala saradnja i dobrosusjedski odnosi među ključnim prioritetima vanjske politike naše zemlje, budući da kroz aktivno učešće u regionalnim inicijativama, jačamo pojedinačne odnose sa susjedima i ostalim zemljama Zapadnog Balkana i pomažemo svoj, ali i napredak drugih zemalja kandidata na polju integracija.
„Upravo je Mađarska dobar, rekao bih odličan, primjer konstruktivne saradnje sa susjednim zemljama, kao i pune posvećenosti saradnji sa zemljama Zapadnog Balkana... Upravo Crna Gora promoviše dijalog i razumijevanje na Zapadnom Balkanu, kao jedini način da se prevaziđu narasle tenzije i očuvaju mir i bezbjednost kao ključni uslov za napredak regiona. Takav pristup dijeli i Mađarska i saglasili smo se da je neophodno pojačati napore na promovisanju dijaloga u regionu i zahvalan sam premijeru Orbanu na idejama i konkretnom pristupu kako dalje da našu politiku promovišemo u ovom smisli“ – rekao je premijer Marković.
Predsjednik Vlade Mađarske je rekao da je uvjerenje njegove Vlade da se mir i bezbjednost evropskog kontinenta ne može ostvariti ako takvo stanje nije na Balkanu. „A to sve može samo preko njihovog članstva u Evropskoj uniji i NATO-u“ – rekao je premijer Orban.
Ekonomska saradnja CG i Mađarske
Ekonomska saradnja Crne Gore i Mađarske bila je tema bilateralnih sastanaka dviju delegacija.
Predsjednici Vlada rekli su na konferenciji za medije da na tom polju vide mogućnosti unapređenja pogotovo u oblasti turizma.
„Značajnu pažnju posvetili smo i unapređenju saradnje u oblasti ekonomije i ocijenili da bi od velike važnosti bilo redovno održavanje sastanaka Mješovite komisije za ekonomsku saradnju, koja je posljednji put zasijedala u Budimpešti 2015. godine. „Investicije iz Mađarske su u 2016. godini iznosile 34,1 miliona eura, što je trostruko više u odnosu na 2015. gidinu, čime je Mađarska zauzela 5. mjesto na listi stranih investitora u Crnoj Gori“ – rekao je predsjednik Vlade Crne Gore.
Premijer Mađarske je rekao da su investicije njegove zemlje u rnu Goru veoma uspješne.
„Naši investitori nijesu ni jednom imali negativne doživljaje. Crna Gora je zemlja koja rado prihvata Mađare koji dolaze da rade i ulažu u ekonomiju“ – rekao je premijer Orban.
Međudržavna dokumenta
Tokom posjete ministri unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić i Šandor Pinter (Pintér Sándor) potpisali su Protokol o readmisiji osoba koje ne raspolažu boravišnom dozvolom/vizom, a koji se odnosi na izvršavanje sporazuma sklopljenog između Evropske zajednice i Crne Gore i Izjavu saglasnosti o saradnji ministarstava unutrašnjih poslova.
Protokol je uslijedio nakon Zajedničke deklaracije o uspostavljanju unaprijeđenog partnerstva između Crne Gore i Mađarske koja je zaključena 2012. godine, Akcionog plana za unaprijeđeno partnerstvo između Crne Gore i Mađarske (2013-2014.) koji je potpisan 2013. godine i pripremljen u cilju implementacije Zajedničke deklaracije, kao i rezultata koji su do sada postignuti.
Ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović i ministar spoljne trgovine i inostranih poslova Peter Sijarto (Szijjártó Péter) potpisali su Izjavu saglasnosti o pokretanju direktne avionske linije između dvaju glavnih gradova.
Ovaj dokument omogućava otvaranje komercijalnih direktnih avio linija na relaciji Podgorica – Budimpešta.
Uskoro uzvratna posjeta
Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković pozvao je predsjednika Vlade Mađarske Viktora Orbana u uzvratnu posjetu.
„Zahvaljujem premijeru Orbanu na srdačnoj dobrodošlici i vjerujem da ću uskoro biti u prilici da uzvratim na gostoprimstvu u Crnoj Gori“ – rekao je premijer Marković.
Domaćin, predsjednik Vlade Mađarske, posjetu je prihvatio.
„Prihvatio sam poziv. Nakon što bude ratifikovan ulazak Crne Gore u NATO mi ćemo prvom prilikom sa velikim zadovoljstvom posjetiti Crnu Goru“ – rekao je na kraju zajeničke konferencije za medije predsjednik Vlade Mađarske.
Foto: gov.me