Kako ističu iz resornog ministarstva, Savjet ministara kulture JIE predstavlja najznačajniju regionalnu platfromu u oblasti kulturne saradnje, koja služi razmjeni iskustava, uspostavljanju novih, zajedničkih modela saradnja i usaglašavanju prioriteta kulturnih politika. Organizacija danas okuplja 12 država, punopravnih članica: Crnu Goru, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Grčku, Hrvatsku, Makedoniju, Moldaviju, Rumuniju, Sloveniju, Srbiju i Tursku, te dvije zemlje-posmatrača.
Ministarstvo kulture Republike Albanije i kancelarija UNESCO-a u Veneciji, organizatori su ovogodišnjeg sastanka u okviru albanskog predsjedavanja inicijativom. Prioriteti albanskog predsjedavanja su borba protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima i kulturna baština kao pokretač održivog razvoja.- Ljumović je istakao značaj tema albanskog predsjedavanja, naglašavajući da je za borbu protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima potrebna sinhronizovana saradnja mnogih resora, te da je održivi razvoj koncept ka kome treba težiti kada je u pitanju saradnja sa drugim resorima. Istakao je da se sastanak organizuje u okviru najznačajnije regionalne platforme saradnje u oblasti kulture, koja predstavlja snažan oslonac razvoju i razmjenj znanja, pozitivnih praksi i ekspertiza. On je potcrtao značaj saradnje sa međunarodnim organizacijama - UNESCO-om, Savjetom Evrope i Evropskom komisijom, sa kojima su u prethodnom periodu ostvareni značajni rezultati. Dalje je ukazao da revitalizacija utvrđenja Besac na Skadarskom jezeru predstavlja prvo infrastrikturno ulaganje u kulturu iz evropskih fondova u Crnoj Gori, te da je ovo model kome treba težiti kada je u pitanju finansiranje kulture. On je govorio i o značaju osnivanja Filmskog centra Crne Gore za dalje unaprjeđenje kinematografije u Crnoj Gori, te istakao značaj regiona kao „cinema“ destinacije. Ministar je govorio o odgovornosti javnih politika za kulturni diverzitet, koji je suštinska odlika jugoistočne Evrope - stoji u saopštenju sa skupa.
Konferenciji su, pored ostalih, prisustovali i predstavnici UNESCO, Savjeta Evrope i Evropske komisije, dok je Generalna direktorka UNESCO, Irina Bokova, prisutne pozdravila putem video linka, ističući da je ova inicijativa izuzetno značajan podsticaj za razvoj kulturnih politika, te da je u prethodnom periodu Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope otvorio brojne kanale saradnje između oblasti kulture i srodnih oblasti. Ona je takođe istakla i značaj borbe protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima, kao jedan od UNESCO prioriteta u ovom periodu.Predsjednik Vlade Republike Albanije, Edi Rama, otvorio je konferenciju. On je istakao da je region već dugo u vremenu „agresije ružnog“ koja narušava kulturne vrijednosti i kulturni diverzitet cijelog prostora, te da postoji veoma mnogo prostora za unapređenje saradnje u tom dijelu.
Konferencija u Tirani rezultirala je usvajanjem Deklaracije, koja će biti značajan podstrek ostvarivanju usaglašenih ciljeva i osmišljavanju aktivnosti koje će doprinijeti njihovoj realizaciji. Dokument u foku stavlja priroritete regionalne saradnje u svim oblastima kulture i ističe značajne potencijale za dalje unapređenje saradnje između oblasti kulture, sa turizmom i obrazovanjem.
Na marginama ministarske konferencije „Unapređenje kulture za održivi razvoj“, Ljumović se susreo sa ministrom kulture Republike Srbije, Vladanom Vukosavljevićem. Na sastanku je bilo riječi o mogućnostima zajedničkog predstavljanja izdavaštva dvije države na internacionalnim sajmovima iz kulturnog segmenta, kao i razvoju kinematografskih i pozorišnih koprodukcija, sa posebnim fokusom na festivalsku saradnju. Ministri su takođe zaključili da ovu godinu treba iskoristiti za zajedničko obilježavanje jubileja 110 godina od rođenja Petra Lubarde, čije je stvaralaštvo ostavilo duboki trag u kulturi obje države. Zaključeno je i da programi saradnje u oblasti kulture moraju biti materijalizovani konkretnim aktivnostima u narednom periodu, pa se u narednom periodu očekuje intenziviranje saradnje u tom smislu.