Tokom ove misije, koju je podržala Evropska unija kroz program TAIEX, dr Sammut je imao priliku da svoje veliko isksustvo u oblasti evropskih integracija prenese zaposelnima u Ministarstvu nauke, ali i kolegama iz drugih vladinih resora, posebno kada je u pitanju predstojeća izrada Strategije pametne specijalizacije (S3).
- Sammut je posebno istakao da Strategija pametne specijalizacije treba da se temelji na dostupnim resursima i potencijalu za njihovo korišćenje, identifikaciji konkurentnih prednosti i tehnološkoj specijalizaciji kao temelju budućih inovativnih aktivnosti. On je upoznao prisutne predstavnike Međuresorne radne grupe za izradu S3 da strategija treba da sadrži ciljeve i prioritetne aktivnosti vezane za istraživanje, razvoj i komercijalizaciju inovacija, te da jedna takva Strategija za Crnu Goru treba da odrazi njene konkurentske prednosti. U domenu najznačanijeg od svih Okvirnih programa EU do sada - Horizont 2020 (2014-2020), Sammut je detaljno prenio svoje iskustvo, koje je Malti omogućilo da koristio evropske fondove u iznosu od 12 mil eura, kao i da svoje učešće u COST-u za veoma kratko vrijeme podigne na 100 učesnika u Programu. On je izrazio nadu da će, s obzirom na sličnosti, i naša zemlja uspjeti da unaprijedi svoje učešće u evropskim i predpristupnim programima za nauku i istraživanje, te da aktivnosti u ovome dijelu usmjeri na doprinos bržem ekonomskom razvitku zemlje - navodi se u saopštenju iz Ministarstva nauke.
Ekspert sa Malte je detaljno govorio i o načinima na koje je njegova zemlja uspjela da poveća iznose izdvajanja nacionalnih sredstava za oblast nauke i istraživanja - i to za čak pet puta - a posebnu pažnju posvetio je instrumentima kojima je to postignuto, uključujući trust fondove.
Iz Ministarstva nauke podsjećaju da je EU pokrenula je inicijativu izrade Strategije pametne specijalizacije kao novi pristup državnom razvoju koji je baziran na ciljanoj podršci naučnoistraživačkim, razvojnim aktivnostima i inovacijama. Istraživačke i inovativne strategije za pametnu specijalizaciju zemalja EU su temelji za ulaganja u područje istraživanja i inovacija iz evropskih strukturnih i investicionih fondova. Proces je usmjeren na ekonomsku transformaciju država i regiona ka većoj dodatoj vrijednosti, jačanju konkurentnih prednosti i aktivnosti baziranih na znanju.