Društvo

Iz pakla se sve teže odlazi

Pogibija još jednog crnogorskog državljanina na nekom od ratišta u Siriji potvrdila je nedavnu informaciju Pobjedinog novopazarskog izvora da je broj takozvanih balkanskih povratničkih ruta drastično smanjen u posljednje pola godine, a većina „komandi“ u Bosni, na Kosovu, Makedoniji i Albaniji su u rasulu.
Iz pakla se sve teže odlazi
Portal AnalitikaIzvor

Nermin K. koji živi u Danskoj, a povremeno boravi u Novom Pazaru, objasnio je da su i šanse džihadista sa Balkana da se živi vrate iz Sirije i Iraka minimalne, jer sa nizom teških ratnih poraza prestali su da važe svi ugovori sa komandama ISIL- a, a pokušaji bjekstva kažnjavaju se brutalnim javnim smaknućem.

Insajderi

Nekadašnji instruktor borilačkih vještina u jednoj od džihadističkih baza za obuku mladih ratnika, a uz to i informatički stručnjak, bezrezervno vjerujući u sopstvene, insajderske izvore, tvrdi da je samo u posljednja tri mjeseca, zbog sumnji u pripremanje bjekstva, u zapadnom dijelu Mosula likvidirano najmanje 10 muslimana sa balkanskih prostora. Da li je među njima bio i na taj način tragično završio i mladi Plavljanin Džemal Canović, ne može sa sigurnošću da se potvrdi.

Znam pouzdano, kaže naš sagovornik, da se preko posrednika, prije skoro četiri mjeseca, pod imenom Ahmed Tarik, raspitivao za mogućnost navodno privremenog odlaska u Tursku. Da li je takav zahtjev saopštavao i ljudima iz komande svoje jedinice, teško je pretpostaviti, ali ako je za njegove namjere na bilo koji način saznao Ridvan Haćifi, jedan od najsurovijih komandira unutar te formacije, šanse Canovića da preživi apsolutno nijesu postojale.

Cijene

Ni druga eventualna varijanta „bijega“ sa ratišta nije bila realna, jer su povratničke rute višeslojno blokirane, koliko zbog drastičnih mjera kontrola svih izbjegličkih kolona u svim evropskim državama, toliko i zbog pravog haosa koji je zavladao u međusobnim odnosima raznih logističkih centara i islamističkih ćelija u Turskoj, Austriji, Njemačkoj i svim državama Zapadnog Balkana, a posebno na Kosovu i u Bosni. Uz ogromne bezbjednosne rizike, potencijalni povratnici sa ratišta suočavaju se i sa vrtoglavim rastom cijena transfera.

Razlozi

Prvi je i najrealniji - poslije inicijalnih posredničkih komunikacija, nije se usudio da učini i sljedeći korak i direktno se uključi u realizovanje transfera, računajući da bi njegove namjere mogle biti otkrivene, a u tom slučaju bilo mu je potpuno jasno što ga očekuje. Zato je još u početnoj fazi, prije skoro četiri mjeseca - odustao.

Drugi, manje realan, mogao bi da bude nedostatak novca, s obzirom na to da bi morao za „put“ od Sirije do Turske, a zatim do Bugarske, da plati najmanje deset hiljada eura. (Pobjeda)

Portal Analitika