Kako je rečeno Portalu Analitika, na osnovu ovog Javnog poziva poljoprivredno gazdinstvo može dobiti bespovratnu podršku do 50 odsto ukupne investicije, dok je visina podrške za sadanju autohtonih sorti vina i do 60 odsto vrijednosti investicije.
Maksimalna visina podrške za poljoprivredno gazdinstvo iznosi 5.000 eura u toku godine. Minimalna vrijednost investicije je 500 eura. Podrška za konverziju vinograda iznosi pet eura po čokotu.
- Mogućnost da se prijave za podršku imaju fizička ili pravna lica koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava i Vinogradarski registar. Korisnik podsticajnih sredstava može biti i kooperativa ili udruženje, koje mora biti upisano u Centralni registar privrednih subjekata. Investicije i aktivnosti koje se prihvataju za podršku su: nabavka sertifikovanog loznog sadnog materijala, vinske i stone sorte; konverzija postojećih rodnih vinograda (zamjena rodnih čokota alohtonih sorti sa kalemovima autohtonih sorti, kao i zamjena stonih sorti vinskim sortama radi odvajanja proizvodnje vinskog i stonog grožđa), nabavka materijala neophodnog za zasnivanje vinograda, nabavka specifične opreme za modernizaciju primarne proizvodnje i prerade, kao i podrška realizaciji dostavljenih i odobrenih razvojnih programa udruženja vinogradara. U dijelu investicije, vinogradari mogu nabaviti sertifikovane lozne kalemove, elemente potporne konstrukcije za špalirni uzgoj i za pergole (stubovi i žica), zatim sistem za navodnjavanje “kap po kap”, mrežu za zaštitu od ptica, kao i specifičnu opremu za proizvodju, čuvanje vina i vinskih destilata (inoks i barik burad, muljača, aparat za destilaciju i drugo) – uslovi su za prijavu.
Takođe, Javnim pozivom su definisani i specifični kriterijumi prihvatljivosti investicije, vezani za minimalni broj kalemova koje je potrebno posaditi, razmak sadnje i postavljanje djelova potporne konstrukcije, potreban broj postojećih čokota da bi se nabavila oprema za proizvodnju vina i drugi uslovi.
- Prema uslovima javnog poziva, nakon završetka investicije/aktivnosti, vinogradari i vinari predaju Ministarstvu zahtjev za isplatu podrške i potrebna dokumenta, navedena u pozivu. Obrazac zahtjeva može se preuzeti sa sajta Ministarstva. Pravo na podršku ostvaruje se na osnovu dostavljene dokumentacije, izvještaja terenske komisije i stručne komisije Ministarstva. Komisija ima pravo praćenja realizovane investicije u naredne tri godine. Vinogradari i vinari mogu dostavljati zahtjeve do 1. novembra. U slučaju ranijeg utroška sredstava, javni poziv će biti zaključen i proizvođači obavješteni na vrijeme – stoji u pozivu iz MPRR.