Svijet

Bijela kuća: Otkrivena misterija "šokantnog razgovora" Trampa i Putina

Šon Spajser, pres-sekretar Bijele kuće, porekao je navode koje je objavio "Rojters" o neupućenosti o sporazumu "Novi START" koju je američki predsjednik Donald Tramp navodno iskazao u telefonskom razgovoru sa Vladimirom Putinom, i time neprijatno iznenadio ruskog predsjednika.
Bijela kuća: Otkrivena misterija "šokantnog razgovora" Trampa i Putina
Portal AnalitikaIzvor

Spajser je na konferenciji za medije u Bijeloj kući insistirao da novi predsjednik "vrlo dobro zna šta je sporazum Novi START", te da je pauzirao razgovor isključivo zbog toga što je želio da čuje mišljenje svojih savjetnika, a ne kako bi ih upitao šta taj sporazum zapravo sadrži.

- Rojtersov izvještaj je lažan. Predsjednik je samo želio da čuje mišljenje svojih savjetnika, i to je sve - rekao je Spajer odgovarajući na pitanja novinara.

Sa druge strane, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da on "ne može da potvrdi da li su predsjednici razgovarali o sporazumu nuklearnog razoružavanja", prenio je CNN.

O čemu su razgovarali Putin i Tramp?

Američki predsjednik Donald Tramp je u prvom telefonskom razgovoru s ruskim kolegom Vladimirom Putinom kritikovao i nazvao lošim po SAD sporazum iz 2010. kojim su se Vašington i Moskva obavezali na smanjenje broja nuklearnih bojnih glava, naveo je prethodno "Rojters".

- Kada je Putin u telefonskom razgovoru 28. januara predložio proširenje sporazuma poznat kao "Novi START", Tramp je uradio nešto što je sigurno bilo veliko iznenađenje za ruskog predsjednika. Tramp je naime napravio pauzu da bi se kod savjetnika raspitao o sadržaju sporazuma, tvrde dvojica aktuelnih i jedan bivši američki zvaničnik - prenijela je britanska novinska agencija.

Poslije toga, Tramp je Putinu rekao da je riječ o jednom od nekoliko loših sporazuma koje je sklopila administracija bivšeg predsjednika Baraka Obame i dodao da "Novi START" favorizuje Rusiju.

Isti izvori navode da je Tramp, u razgovoru s Putinom, govorio i o sopstvenoj popularnosti.

Sporazumom "Novi START" predviđen je rok do februara 2017. da SAD i Rusija smanje broj raspoređenih nuklearnih bojnih glava na 1.500, što je najmanja količina u nekoliko decenija. Ograničava se i broj raspoređenih raketa na kopnu i podmornicama kao i broj bombardera koji mogu da nose nuklearno oružje.

Tokom izborne kampanje 2016. Tramp je rekao da je Rusija bila lukavija pri sklapanju sporazuma, ali je netačno tvrdio da sporazum omogućava Rusiji nastavak proizvodnje nuklearnih bojnih glave, a to ne dopušta SAD.

Državni sekretar Reks Tilerson je na saslušanju u Senatu rekao je da podržava rusko-američki sporazum. Naveo je i da SAD treba da ostanu u dijalogu s Rusijom i da vode računa da Rusija ispunjava obaveze preuzete tim sporazumom.

Telefonski razgovor s Putinom povećao je već postojeću zabrinutost jer se čini da Tramp nije primjereno pripremljen za razgovore sa stranim liderima, primjećuje britanska agencija.

Uobičajeno je da predsjednik prije takvih razgovora primi pisani sažetak što ga sastavlja Savjet za nacionalnu bezbjednost u saradnji s nizom agencija, među kojima ministarstva spoljnih poslova, odbrane i obavještajnih službi.

"Novi START" može da bude produžen za još pet godina posle 2012. zajedničkim dogovorom. Ako dvije najveće svjetske nuklearne sile ne dogovore nova smanjenja, imaće odriješene ruke što će potencijalno pripremiti teren za novu trku u naoružanju.

Američki Senat je ratifikovao "Novi START" u decembru 2010.

 

Blic.rs

Portal Analitika