Dok muškarci troše nepostojeći novac za kupovinu crvenih ruža, skupih poklona i brendiranih parfema, ulicom šetaju žene sa obaveznim crvenim odjevnim predmetom... Slika i prilika izmišljenog Svetog Valentina, 14. februara, Dana zaljubljenih. Ovaj hrišćanski praznik izgubio je svaki smisao u eri kapitalizma i jednih te istih reklama koje vas ubjeđuju da je Valentinovo idealan dan da se sklupčate na kauču sa voljenom osobom i odgledate romantični film – nakon što ste dobro odriješili kesu za poklon i slatkastu noć udvoje.
Komercijalizacija Dana zaljubljenih izazvala je kontraefekat: umjesto da širi ljubav, povećala je broj kolutača očima na spomen bilo kakve valentinovske romantike. Uoči najljubavnijeg dana u godini, bez obzira na to imaju li partnera ili ne, mnogi se osjećaju kao ona crna mačka koja je slučajno prošla ispod svježe ofarbane bijele ograde i postala nesrećni objekat opskurne želje romantičnog smrdljivca Pepea de la Tvora.
Dan zaljubljenih je za nekoliko dana, a udav je već u vazduhu. Ako spadate u grupaciju kojoj je preko glave romantičnih scena sa Meg Rajan, radije biste zagrlili svoga psa ili mačku i gledali nešto neljubavno, ali sa snažnijim efektom, imamo nekoliko predloga za vas.
Bez varanja!
Psihološki triler „Fatal Attraction“ u režiji Adrijana Lana s razlogom je isprepadao pola muške vrste kad je prikazan 1987. godine. Rijetko ko može zaboraviti lice osvetoljubive Glen Klouz kojoj ne pada na pamet da odustane od Majkla Daglasa. Uprkos ogorčenju hiljada feministkinja i vrlo preplašenih muškaraca, film je dan-danas apsolutni edukativni klasik. Ako ništa drugo, naučio je pojedine da ne varaju!
Dupla čorba
Kada već pominjemo lažljive muškarce i opake žene, moramo se okrenuti film noaru i ostvarenjima u kojima nježniji pol uvijek dobro kuva. Jedan od najjačih primjera je „Double Indemnity“ u režiji legendarnog Bilija Vajldera koji je i te kako volio da se igra ovim temama. Zgodna i opaka Barbara Stenvik ne voli svog supruga i želi ga mrtvog? Nema problema - Vajlder je tu da joj ispuni sve želje.
Brže, mačko!
Trilogija „Vixens“ reditelja Rasa Mejera odličan je filmski primjer ako želite da se istinski preplašite od žena. Takođe, u ostvarenju iz „Faster, Pussycat! Kill! Kill!“ (1965), američki reditelj dokazao jekako je apsolutni majstor lukave satire, u kojima žene biraju hladno serviranu osvetu. Njegovi filmovi sigurno nijesu za gledaoce sa slabim stomakom. Ili srcem!
B kategorija
U bilo kojoj priči o ljutim ženama i muškarcima, bezobrazno je ne prisjetiti se B klasika „Grindhouse“ (2007), čudnjikavog američkog horora iz dva dijela („Planet Terror“ i „Death Proof“). Dovoljno je reći da su se Kventin Tarantino i Robert Rodrigez lijepo zabavili kreirajući ludilo koje mora dobro pasti svakome ko nema koga da zagrli na ovaj izmišljeni praznik. Razmislite... Kad vidite ovaj film, možda shvatite da vam niko nije potreban pored kućnog ljubimca.
Osveta mlade
Opet Tarantino i opet osveta. Idealno antiljubavno štivo je „Kill Bill“ sa Umom Turman u žutom kostimu. Ovo je ekvivalent svega što sve osvetoljubive žene na svijetu žele. Varao vas je sa nekom drugom? Lagao je da ste mu jedina? Vrijeme je da pođete u Japan, posjetite Hatori Hanza i zamolite ga da vam napravi mač.
Spetljana petlja
Ako iko umije adekvatno da zapetlja već zapetljanu situaciju to je legendarni finski reditelj Aki Kaurismaki. Godine 1990. predstavio je teško podnošljivu dramu u kojoj relativno tiha djevojka od neuzvraćene ljubavi, između ostalog, načisto poludi i sprema slatku osvetu. Nakon ovoga ćete razmisliti dva puta ako ste pomišljali da nekoga povučete za nos!
Ljubav je novac
Jedan od najjačih neo-noara sa Vilijamom Hertom i Ketlin Tarner u glavnim ulogama je „Body Heat“ (Lorens Kasdan, 1981). Ovaj film je donio američkoj javnosti prijeko potrebno osvježenje. Dok iz takozvane ljubavi kuva kako da ubije supruga, Ketlin Tarner nema ni grama griže savjesti. Zaljubljena žena je spremna na sve? Odgovor je da - ako uz to dobije koju hiljadarku!
Majstor saspensa Alfred Hičkok je mnogo ranije imao perfektan odgovor na pitanje da li ljubav zaista postoji u bogatim kućama. U klasiku „Dial M for Murder“(1954) Grejs Keli stvara velike probleme Reju Milandu - ima dosta novca koji on želi samo za sebe. Ako vam je do svježije varijante ove priče, Endru Dejvis je ekranizovao istu priču 1998. godine sa Gvinet Paltrou i Majklom Daglasom u glavnim ulogama.
Opake žene
Reditelj Bari Levinson je 1994. godine predstavio još jedno kompleksno ostvarenje u kom Majkl Daglas opet upada u probleme. U filmu „Disclosure“, koji je adaptirao Majkl Krajton, Daglas nije uspio da pobjegne od maltretiranja opasne žene. Ako je iko devedesetih mogao da igra opasnicu na filmskom platnu, to je Demi Mur. Muškarci, pokušajte da izbjegnete ovakve!
Ljubav naopako
Posljednje ostvarenje Dejvida Finčera „Gone Girl“ (2014) opasno je za gledanje zbog mnogo čega, ali malo je gledalaca koji će zaboraviti na kakve je sve podlosti bila spremna Rozamund Pajk u glavnoj ženskoj ulozi. U klasičnom noarskom stilu, Finčer je na filmskom platnu predstavio jednu inteligentnu ženu kojoj je jedini cilj da se zabavi i dovede prevrtljivog supruga do ivice ludila. Mnogi muškarci bi se zbog ljepote glavne junakinje sigurno mijenjali sa Benom Aflekom, ali ne zadugo. Sigurno bi dobro razmislili o tome koliko je pametno provesti život sa osobom poput nje.
Leila MURSELJEVIĆ
FOTO: digitaltrends.com / movie.info / sporcle.com / en.wikipedia.org
commingsoon.net / pinterest.com