Društvo

Prvi slučaj ptičijeg gripa u Crnoj Gori, nema opasnosti po ljude

U Crnoj Gori registrovan je prvi slučaj ptičjeg gripa kod divlje patke, koji nije opasan za ljude, saopštila je direktorica Uprave za bezbjednost hrane, vetrenu i fitosanitarne poslove, Vesna Daković.
Prvi slučaj ptičijeg gripa u Crnoj Gori, nema opasnosti po ljude
Portal AnalitikaIzvor

Ona je navela kako je prilikom redovnog monitoriga nad pticama, specijalistička veterinarska laboratorija utvrdila da na jednom uzorku divlje patke iz okoline Skadarskog jezera postoji slučaj avijarne influence - ptičjeg gripa.

- Taj nalaz je proslijeđen u Specijalistički veterinarski institut u Kraljevu, gdje je utvrđeno da se radi o visoko patogenom virusu - kazala je Daković.

Ona je rekla da ne postoji ni jedan dokaz da se tip virusa koji je prisutan u Crnoj Gori na bilo koji način – kroz hranu, direktnim kontaktom, vazduhom, zemljom - bilo kako može prenijeti na čovjeka.

- Nema nikakvog razloga za bojazan od konzumiranja prozvoda od živine. Virus se ne preonsi na ljude i ne postoji veliki rizik za živinarske farme u Crnoj Gori. Međutim, postoji drugi rizik, jer je virus već prisutan u zemljama regiona - dodala je Daković.

Ona je pojasnila da je jedini rizik od te bolesti prenošenje na domaću živinu.

- Za sada je bolest u većini zemalja iz okruženja prisutna dominanatno na divljim pticama, mada postoje i slučaji na domaćoj živini kao što je u Mađarskoj, Austriji, Njemačkoj. To sada predstavlja problem - kazala je Daković.

Ona je navela kako se od vlasnika i držaoca živine u narednom periodu očekuje „puna kooperativnost u saradnji sa veterinarskom službom“, kako bi onemogućili bilo kakav kontakt svoje živine sa divljim pticama. Takođe, potrebno je da se spriječi kontakt živine sa ostalim domaćim životinjama, da se živina ne poji vodom sa otvorenog prostora - iz buradi, lokvi, bara, kišnicom - kao i da se hrana za živinu drži u zatvorenom prostoru, zaštićena od bilo kakvog kontakta sa spoljnom sredinom ili drugim životinjama ili glodarima.

- Potrebno redovno detaljno prati ruke, odjeću i obuću prije svakog ulaska u objekat sa živinom i nakon izlaska iz njega, nositi čista zaštitna odijela i gumene čizme prilikom rada sa živinom, ne smiju se uvoditi nove jedinke u postojeće jato, posjećivati druge žinarske farme i kupovati nove životinje od neprovjerenih prodavaca i bez urednog Uvjerenja o zdravstvenom stanju. Ne smije koristiti oprema ili bilo kakva druga sredstva sa neke druge farme, dozvoliti posjetiocima ulazak na farmu i obavezno redovno kontaktirati najbližu veterinarsku ambulantu u slučaju bilo kakvih promjena zdravstvenog stanja živine - rekla je ona.

Pomoćnica direktorice Uprave za sektor veterine, Sunčica Boljević, rekla je da mjere koje su date mogu značajno da doprinesu da ne dođe do prenosa bolesti na živinu.

- Građani mogu sa povjerenjem kupovati živinsko meso u registrovanim radnjama u Crnoj Gori - navela je ona.

Portal Analitika