“Grip se prenosi direktnim kontaktom, dodirivanjem predmeta, koje je dodirivala oboljela osoba, u prostoru, boravak u prostoriji, gdje boravi osoba, oboljela od gripa. Jako je važno što češće prati ruke, jesti što više vitamina, voća i povrća, pojačati imunitet”, kaže Šćekić, za Portal Analitiku.
Kada se grip dobije, najbitnije je odmarati.
“Osoba mora grip liječiti u kućnim uslovima i mirovati dva tri dana, uz čajeve i njegu. Ukoliko grip i dalje traje, potrebno je obratiti se izabranom ljekaru”, objašnjava Šćekić.
Grip je akutna bolest sa kratkom inkubacijom i izraženim simptomima. Kada virus zarazi čoveka, nakon dan-dva se javljaju prvi simptomi kao što su povišena temperatura, glavobolja, suv kašalj, zapušen nos, groznica, bol u mišićima i zglobovima, gubitak apetita i opšta slabost tijela. Pojava produktivnog kašlja (iskašljavanje) je obično znak uznapredovale respiratorne infekcije, a najteže komplikacije se manifestuju teškom opstrukcijom disajnih puteva ili upalom pluća. Od gripa je u svijetu umrlo više ljudi nego u svim dosadašnjim ratovima.
I.D.