Učesnici regionalne konferencije „Unapređenje politika rodne ravnopravnosti na zapadnom Balkanu i u Turskoj“ saglasili su se da je neophodno intenzivirati saradnju kako bi se povećalo učešće žena i uticaj u donošenju odluka, kao i da bi se zautsavili svi oblici nasilja nad ženama.
Regionalna konferencija, održana u Crnoj Gori pod pokroviteljstvom Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Agencije UN za rodnu ravnopravnost (UN Women) i Savjeta Evrope okupila je veliki broj partnera iz ovog regiona – od predstavnika vlada i parlamenata, do civilnog društva – da bi se identifikovali konkretni zajednički izazovi na polju osnaživanja žena i postizanja rodne ravnopravnosti, a koji se mogu riješiti kroz regionalnu saradnju.
Kako je saopšteno iz UNDP-ja, događaj je takođe poslužio kao prilika da se podstaknu zajedničke akcije i ojača uzajamna podrška s ciljem da se osigura da nacionalni standardi o rodnoj ravnopravnosti budu usklađeni sa ciljevima globalne agende održivog razvoja, kao i sa ciljevima EU.
„Učesnici su naglasili potrebu da se ojačaju institucije koje štite prava žena i stvore strukture za sprovođenje standarda EU i međunarodnih pravnih instrumenata iz oblasti rodne ravnopravnosti, kao poput Istanbulske konvencije o borbi protiv nasilja nad ženama“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, već dugi niz godina, UNDP, UN Women i Savjet Evrope, u saradnji sa partnerima, podržavaju implementaciju standarda i mehanizmima za postizanje rodne ravnopravnosti na zapadnom Balkanu, međutim, kako se dodaje, region se i dalje suočava sa preprekama na više frontova.
„Rodna ravnopravnost je pitanje ljudskih prava. To je pitanje održivog razvoja. I to je takođe pitanje zdravog razuma“, rekla je pomoćnica generalnog sekretara UN i regionalna direktorka UNDP za Evropu i Zajednicu nezavisnih država, Džihan Sultanoglu.
MINA