Društvo

Zaštititi pravo na život svake žene koja prijavi nasilje

Država je dužna da zaštiti pravo na život svake žene koja prijavi porodično ili partnersko nasilje, poručeno je sa protestne šetnje koju su organizovale nevladine organizacije (NVO) Centar za ženska prava, SOS telefon Nikšić i Sigurna ženska kuća u Podgorici.
Zaštititi pravo na život svake žene koja prijavi nasilje
Portal AnalitikaIzvor

Protestna šetnja „Danas bi bile među nama“, čiji učesnici su se kretali od Trga Nezavisnosti, prolazeći pored zgrada Vrhovnog državnog tužilaštva, Skupštine i Vlade, organizovana je povodom nesavjesnog postupanja institucija u slučajevima nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Iz Centra za ženska prava, SOS telefona Nikšić i Sigurne ženska kuće saopštili su da su podnijeli deset krivičnih prijava protiv državnih službenika koji, kako tvrde iz tih organizacija, nijesu koristili svoja zakonska ovlašćenja kako bi zaštitili pravo na život žrtvama nasilja u porodici.

Izvršna direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević, kazala je da protestnom šetnjom žele da skrenu pažnju na ozbiljnost posledica porodičnog nasilja.

„Svi znamo da se, u poslednje vrijeme, desilo nekoliko slučajeva koji su prijavljivani policiji, a koji su završili tragičnim ishodom. Želimo da spriječimo da se to ponovi. Crna Gora je dužna da brani pravo na život“, navela je Raičević.

Ona je rekla da danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, poručuju da očekuju od države da zaštiti pravo na život svake žene koja prijavi nasilje u porodici, ili partnersko nasilje.

„Imali smo četiri slučaja, koja su bila prijavljena, a gdje skoro ništa nije urađeno da se žrtve zaštite. Mi želimo da se to više nikada ne dogodi“, kazala je Raičević.

Kako je dodala, veliki je broj prijava za porodično nasilje, a na godišnjem nivou ih je oko 1,4 hiljade.

„Mislimo da je krajnje vrijeme da se obezbijedi adekvatna fizička zaštita žrtava, a zatim i sve ono drugo što je Crna Gora obavezana da uradi u skladu sa zakonima i sa međunarodnim standardima“, poručila je Raičević.

Izvršna koordinatorka SOS telefona Nikšić, Nataša Međedović Pištalo, kazala je da su prošlog mjeseca podnijeli deset krivičnih prijava protiv službenika koji nijesu koristili svoja zakonska ovlašćenja kako bi zaštitili pravo na život žrtvama nasilja u porodici.

„Ove tri organizacije su podnijele krivične prijave protiv tri centra bezbjednosti – u Baru, Podgorici i Beranama, protiv centara za socijalni rad – u Baru i Beranama i protiv tri tužilaštva – u Beranama, Nikšiću i Baru“, precizirala je Međedović.

Ove tri organizacije, kako je navela, očekuju da će država pristupiti sa dužnom pažnjom krivičnim prijavama.

„Za sve imamo dokaze i očekujemo da će država ispraviti ili umanjiti štetu koja je nanešena žrtvama partnerskog nasilja, a neke od njih su i tragično stradale“, rekla je Međedović Pištalo.

Milan Kršikapa, čija majka je žrtva porodičnog nasilja, kazao je da je ona ubijena „zato što neko vjerovao da ima pravo na to da odlučuje o njenom životu“.

„Ali ne samo zbog toga, već i zbog činjenice da službenici iz institucija nijesu svoj posao odradili, jer da jesu, ona bi danas bila živa, a moj otac sigurno ne bi bio na slobodi“, rekao je Kršikapa.

On smatra da je ključno da se nasilje prevenira, jer, kako je kazao, kazna neće promijeniti ništa.

„Podnijeli smo na više desetina prijava, apsolutno niko nije ozbiljno shvatao našu situaciju. Mislim da treba više vjerovati ženama i pružiti im podršku, jer se stiče utisak da svi čekaju da one nešto urade, koje su žrtve. Taj dio odogovornosti treba skinuti sa njih kako bi im se pomoglo“, rekao je Kršikapa.

Učesnici šetnje su nosili transparente na kojima je pisalo „Želite li da čitulja bude odraz vaše neodgovornosti“, „Poziv u pomoć mora da se čuje“, „Ubijene jer su žene“, „Femicid je zločin u kojem si saučesnik“, „Tišina ohrabruje nasilje“, „Zatvaranje očiju pred problemima, ne čini vas nevidljivim“, „Ubijene jer su žene“, „Jesmo li uradili sve što smo mogli“.

Izvor: Mina

Foto: rtcg.me

Portal Analitika