Politika

FRAJ: Opozicija da ne bojkotuje parlament predugo

Zbog odsustva opozicije iz parlamenta gubi i država i njeni građani. Neophodnim reformskim procesima potrebne su i Vlada i opozicija, koji se moraju udružiti i razgovarati jedni sa drugima. Ja ih samo mogu upozoriti da ne bojkotuju predugo - kaže u intervjuu Pobjedi Torsten Fraj, izvjestilac za Crnu Goru u Odboru za EU poslove njemačkog Bundestaga.
FRAJ: Opozicija da ne bojkotuje parlament predugo
Portal AnalitikaIzvor

Fraj je ujedno i poslanik Demohrišćanske stranke kancelarke Angele Merkel.

Ističe da je Crna Gora ostvarila napredak u pregovaračkim poglavljima 23 i 24 i da su konkretan dokaz slobodni i fer izbori, koji su održani u oktobru pod novim pravnim okvirom.

POBJEDA: Kako vidite bezbjednosnu situaciju u Crnoj Gori i da li ćemo postati dio NATO-a do proljeća naredne godine?

FRAJ: Poziv Crnoj Gori od NATO-a i njen predstojeći ulazak su važna prekretnica. Uvjeren sam da će Crna Gora postati 29. članica NATO-a najkasnije do ovog ljeta. Verujem da će se time pitanje strateških pravaca razvoja društva završiti u bliskoj budućnosti. Ovo će obezbijediti zemlji neophodnu smirenost da nastavi proces reformi ka EU. Međutim, Crna Gora je svakako najdalje u regionu kada je su u pitanju evroatlantske integracije.

POBJEDA: Kako vidite napredak Crne Gore u poglavljima 23 i 24?

FRAJ: Generalno, Crna Gora ostvaruje napredak u ovim poglavljima. Konkretan dokaz su slobodni i fer izbori, koji su održani u oktobru pod novim pravnim okvirom. Izvještaj EK o napretku došao je do istog zaključka. Napredak u oblasti vladavine prava je u velikoj mjeri  ostvaren. Institucionalni okvir je na mjestu. Sada, pravni sistem mora dokazati da je efikasan i transparentan i mora proizvesti više rezultata. Ovo se posebno odnosi na uspjeh u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ova oblast će odrediti dalji tok pregovora.

POBJEDA: Kako vidite politiku proširenja u kontekstu trenutne situacije u EU. Unija je i dalje opterećena finansijskom krizom, suočena sa problemom migranata i posebno Bregzitom. Da li će ovi problemi imati negativan uticaj na dalji tok politike proširenja?

FRAJ: EU se suočava sa velikim izazovima. Povlačenje Britanije iz Unije je svakako najveći. Jasno je da je borba protiv ovih izazova prioritet. Ali je, isto tako, jasno da su zemlje zapadnog Balkana pozvane da postanu članice Unije. U ovom trenutku, međutim, ne vidim to kao veliki i gorući problem, pošto svi kandidati moraju da riješe niz domaćih zadataka. Pored toga, vidim da je kapacitet apsorpcije EU iscrpljen u doglednoj budućnosti.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika