Kako je navela, Crnu Goru karakteriše širok spektar ekosistema, vrsta i staništa, pa je naša zemlja svrstana u tzv. „hotspot“-ove biodiverziteta u Evropi.
- Trenutno, zaštićena područja pokrivaju 1763.62 km2 ili skoro 12,8 odsto kopnene teritorije, čime je premašen cilj iz strateških dokumenata da 10 odsto kopnene teritorije bude zaštićeno. Najveći dio - 101.733ha ili 7,3 odsto - sastoji se od pet nacionalnih parkova. Preostali dio čini više od 45 zaštićenih područja sa drugim stepenima zaštite - kaže Vojinović.
Ako se uzme u obzir zaštita po osnovu obaveza iz preuzetih međunarodnih sporazuma, pod zaštitom je 237.899 ha ili 17,2 odsto, pri čemu postoje područja koja su zaštićena po oba osnova. Tako je Skadarsko jezero i RAMSAR područje i nacionalni park, Durmitor -UNESCO područje i nacionalni park, Tivatska solila - florističko-faunistički rezervat i RAMSAR područje.
U aprilu je počela realizacija IPA projekta „Uspostavljanje Natura 2000 mreže“ koji će da postavi temelje za uspostavljanje ove mreže u Crnoj Gori.
- Proglašenje zaštićenih područja na nacionalnom nivou i uspostavljanje Natura 2000 mreže su dva paralelna procesa budući da nemaju potpuno identične kriterijume na osnovu kojih se neko područje kandiduje za zaštitu. Ipak, istovremeno su to i dva procesa koja imaju dosta međusobnih preklapanja. Većina trenutno zaštićenih područja na nacionalnom nivou, imajući u vidu njhove biološke i predione vrijednosti, postaće i dio Natura 2000 mreže - objašnjava ona.
Kada je po srijedi Natura 2000 mreža, ističe da su u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, a posebno uvažavajući obaveze iz Poglavlja 27, poseban prioritet dali uspostavljanja ekološke mreže zaštićenih područja i vrsta od značaja za EU.
- U pitanju je proces od izuzetne važnosti, posebno s aspekta činjenice da će Crna Gora do dana ulaska u EU morati da ima uspostavljenu mreža Natura 2000. Važno je istaći i to da se sa ovim projektom ne počinje iz početka na polju mapiranja staništa i vrsta od značaja u Crnoj Gori. U prethodnom periodu urađeni su brojni projekti koji mogu da posluže kao dobra i kvalitetna dokumentaciona osnova za uspostavljanje Natura 2000 mreže u Crnoj Gori - navodi Vojinović.
Podsjeća da je nekoliko jedinica lokalne samouprave pokrenulo proceduru proglašenja zaštićenih područja na njihovoj teritoriji.
- Samo neke od njih su inicijativa opštine Ulcinj da se Solana proglasi zaštićenim područjem, potom inicijativa Glavnog grada da se kanjonu Cijevne dodijeli određeni režim zaštite. Takođe, naredni period obilježiće i proglašenje prvih zaštićenih područja u moru, budući da je strateški cilj koji je Crna Gora postavila da 10 odsto morske teritorije bude zaštićeno - najavljuje Vojinović.
Kada su posrijedi regionalni parkovi, pored Regionalnog parka „Piva“ koji je kao prvi regionalni park proglašen prošle godine, drugi park „Komovi“ proglašen je na teritoriji Glavnog grada Podgorica i Opštine Andrijevica. Za puno zaokruživanje postupka proglašenja ovog regionalnog parka čeka se odluka Opštine Kolašin.
- Kada je riječ o zaštićenim područjima, istakla bih da su ključni izazovi u ovoj oblasti, pored očuvanja bogatstva i raznolikosti biodiverziteta, prije svega uspostavljanje odgovarajućih upravljačkih struktura u zaštićenim područjima prirode i obezbjeđivanje dovoljnog iznosa finansijskih sredstava koji će pratiti realizaciju aktivnosti na zaštiti, unaprijeđenju i očuvanju zaštićenih područja - zaključila je Vojinović.
Izvor: Portal Antena M