Govoreći na tribini „NATO iz regionalnog ugla: iskustva Srbije i Slovenije“ u organizaciji CDT-a i Evroatlanske inicijative iz Beograda, on je komentarisao poziv generalnog sekretara NATO-a, Jensa Stoltenberga državama koje još nijesu ratifikovale Protokol o pristupanju Crne Gore Alijansi, da to učine što prije kako bi naša zemlja postala punopravna članica do Samita 2017. godine.
- Poremećeni odnosi između Istoka i Zapada doveli su do toga da širom prostora bivše Jugoslavije imamo školski primjer specijalnog rata koji se vodi između interesa velikih sila - dodao je on.
Radić precizira kako nakon afere, koju je nazvao „Slučaj Dikić“, u NATO-u primjećuju „vrlo snažno rusko prisustvo i žele da zatvore slučaj Crne Gore što je prije moguće“.
- Mislim da je to u interesu Crne Gore i svih u regionu. Jer, nama treba što manje povoda za mješanje stranih sila na našoj teritoriji, nezavisno od toga kako politički mislili i imali simpatije u odnosima velikih sila. Nikada male države nisu mogle dobro proći kada se nađu između interesa velikih sila i utoliko je interes - ne samo Crne Gore, nego i Srbije i ostalih zemalja u regionu - da se postigne stabilnost - istakao je.
On tvrdi da je očigledna poruka Alijanse da će Crna Gora kao članica NATO-a biti zaštićenija, razvijenija i bez pritriska sa strane.
- To je za Crnu Goru najvažnije, da se pomjeri što dalje od matice glavnog toka političkih zbivanja u odnosima velikih političkih igrača, koji razmišljaju globalno - smatra srpski vojni analitičar.
Aleksandar Radić razobličio je zabludu o navodnoj neutralnosti Srbije.
- Ona je u procjepu uticaja Rusije i jačanaja američke moći. Srbija je na vratima NATO-a, bez kucanja. Srpska vojska ima više vojnih aktivnosti sa NATO-om nego sa Rusijom, ali mediji radije pišu o ovim drugim, malobrojnijim - naveo je Radić i dodao da u ovom trenutku „Srbija ima više uticaja u mirovnim operacijama nego Hrvatska koja je članica Alijanse“.
Izvor: Radio Jadran