Tokom sastanaka s ministarkom za evropske integracije Albanije Kljajdom Đošom i predsjedavajućom Parlamentarne komisije za evropske integracije Albanije Majlindom Bregu, bilo je riječi o dosadašnim rezultatima u evropskoj integraciji, ocjenama iz izvještaja EK koje su dvije države dobile, prekograničnoj saradnji, te daljim planovima i obavezama u procesu pristupanja EU.
Sagovornice ambasadora Pejovića su čestitale Crnoj Gori na odličnim rezultatima i istakle da Albanija može mnogo da nauči iz crnogorskog primjera organizacije i vođenja pristupnih pregovora, i u tom kontekstu posebno naglasile važnost saradnje i razmjenu znanja i iskustva u okviru Zajedničkog odbora za evropske integracije formiranog između dvije države.
Ambasador Pejović je istakao da Albanija i u narednom periodu može da računa na podršku Crne Gore u procesu evropske integracije, i prenio očekivanje da će i ta država uskoro početi pristupne pregovore s EU što će dodatno osnažiti evropsku perspektivu Zapadnog Balkana. Na toj liniji, sagovornici su izrazili zadovoljstvo rezultatima ostvarenim u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija i razmijenili mišljenje i u vezi s realizacijom projekata iz Berlinskog procesa, prije svega formiranjem Regionalne kancelarije za saradnju mladih i Fonda za Zapadni Balkan čije sjedište će biti u Tirani.
Tokom boravka u Tirani, ambasador Pejović je govorio na okruglom stolu „Priprema za pregovore o pristupanju“. Skup je realizovan u saradnji organizacije Shtetiweb, Instituta za saradnju i razvoj i Fondacije Fridrih Ebert, a prisustvovali su predstavnici Nacionalnog savjeta za evropske integracije, civilnog društva, poslovne i akademske zajednice, omladinskih organizacija i lokalnih samouprava.
Predstavljajući pregovaračku strukturu Crne Gore, Pejović je istakao da se uključivanje civilnog sektora, akademske i poslovne zajednice pokazalo kao dobar model, te da je objedinjavanje svih raspoloživih znanja, iskustva i kapaciteta najbolji način da se efikasno i kvalitetno odgovori na obaveze iz procesa pristupanja EU. On je poručio da bez dobre organizacije i koordinacije procesa nema rezultata niti napretka u približavanju EU. Na toj liniji je upoznao učesnike skupa s izradom i sprovođenjem ključnih strategijskih dokumenata poput Programa pristupanja Crne Gore EU i akcionih planova za 23. i 24. poglavlje u kojima su definisane sve aktivnosti i mjere koje Crna Gora sprovodi u oblasti vladavine prava.
Prilikom boravka u Tirani, ambasador Pejović je razgovarao sa albanskim studentima na okruglom stolu na temu: Crnogorsko iskustvo u pripremi za pregovaranje poglavlja 26. Obrazovanje i kultura. On je predstavio reforme koje je Crna Gora sprovela u okviru ovog poglavlja i ukazao na koristi koje mladi ljudi već sad imaju od usklađivanja s evropskim propisima i standardima iz ove oblasti, kao i na one koje će imati nakon pristupanja EU, posebno u oblasti obrazovanja, mobilnosti i zapošljavanja.