Skoro 50 miliona djece je raseljeno iz svojih domova, 250 miliona djece živi u zemljama koje su pogođene sukobima, a skoro 385 miliona djece živi u ekstremnom siromaštvu, samo su neki od podataka koje je saopštio Unicef.
Konvencija o pravima djeteta je ugovor o ljudskim pravima koji je najbrže i najšire ratifikovan u svijetu, i u njoj su navedeni osnovni, univerzalni standardi za zdravo, bezbjedno, pristojno djetinjstvo za svako ljudsko biće.
Uprkos postignutom napretku, širom svijeta i dalje postoje značajne prepreke koje treba da se savladaju da bi svako dijete moglo da uživa svoja prava, da raste i razvije se do svojih punih potencijala.
UNICEF navodi i da skoro šest miliona djece umire svake godine od uzroka koji se mogu spriječiti - a dva puta je veća vjerovatnoća da će djeca iz siromašnih domaćinstava umrijeti prije svog petog rođendana u poređenju sa djecom iz bogatijih porodica.
Djeca koja su zarobljena u oblastima koje su pod opsadom - između ostalog u Siriji, Iraku i sjevernoj Nigeriji, pod većim su rizikom da će se njihova prava kršiti, jer su njihove škole, bolnice i domovi napadnuti.
U svijetu preko 250 miliona djece živi u zemljama koje su pogođene sukobima, a skoro 385 miliona djece živi u ekstremnom siromaštvu, a više od jedne četvrtine od milijardu djece školskog uzrasta ne uči.
Skoro 300 miliona dejce živi u oblastima sa najvišim nivoima toksičnog zagađenja vazduha - šest ili više puta većim od međunarodnih normi, navodi se u saopštenju.