Društvo

Otvoreno njemačko groblje, komunisti protestovali

Prvo ratno groblje za njemačke vojnike poginule tokom Drugog svjetskog rata otvoreno je danas u okviru vojnog aerodroma u Golubovcima kod Podgorice. Ratno groblje, na kom su pokopani posmrtni ostaci 64 vojnika, kako kažu iz Njemačke, ne služi veličanju ratnih događaja, već kao podsjećanje na važnost mira i razumijevanja. Zbog njemačkog ratnog groblja, protestovali su predstavnici komunističke partije, koji kažu da tim posmrtnim ostacima u Crnoj Gori nije mjesto.
Otvoreno njemačko groblje, komunisti protestovali
Portal AnalitikaIzvor

"Ratno groblje u Podgorici nije spomenik ubicama, već jedno obilježje mira"

"Njemačko ratno groblje treba da bude mjesto žalosti, ali i poziv za razumijevanje. Pri tome se ne oslobađamo odgovornosti koja je nastala iz ratne krivice Njemačke. Želim da ljudi koji posjećuju ovo mjesto pronađu uvjerljivu poruku, Nikada više rat, nikada više etička mržnja", kazala je predstavnica Narodnog saveza za brigu o njemačkim ratnim grobovima Danijela Šili.

Tome stremi i Crna Gora, koja se još 2011, potpisujući sa Njemačkom sporazum o grobovima poginulih u ratu, obavezala da će njemački vojnici dobiti svoje groblje. Taj čin Crna Gora smatra ispunjavanjem civilizacijske dužnosti, koju je prije nas ispunilo 45 država, na 832 njemačka ratna groblja.

"Mjesto počinka 64 njemačka vojnika je pravo mjesto gdje možemo da počnemo da učimo važne lekcije o pomirenju, koje su nam prije svega potrebne da bi mogli da nastavimo da gradimo budućnost za nas i naše potomke. Na nama je obaveza da učinimo sve kako bismo izbjegli ponavljanje grešaka iz prošlosti", poručila je generalna direktorica za bilateralne poslove Snežana Radović.

Šili je kazala da su u Drugom svjetskom ratu posebno okrutne bile bitke protiv partizana, kao i da zna da su u odmazdama protiv njih vršeni gnusni zločini nad civilima.

"Vojnici su služili jednom zločinačkom rezimu, a kako su se oni ponašali nije nam poznato. Jedna stvar je sigurna - ratno groblje u Podgorici nije spomenik ubicama, kako se moglo pročitati u štampi, već jedno obilježje mira", istakla je ona.

Komunisti protiv groblja

Tokom ceremonije, predstavnici Komunističke partije su stajali nedaleko od groblja, u želji da, kako su kazali, jasno poruče Njemcima da žele mir,  ali da posmtrnim ostacima njihovih vojnika nije mjesto u Crnoj Gori.

"Vojnike trebali da sahrane tamo gdje su rođeni"

"Mi nemamo ništa protiv toga da su ih pokupili tamo gdje su poginuli i pomogli bi im da nađu svoje unuke, jer je tradicija crnogorska da svako ko pogine ima pravo na obilježje na tom mjestu. Ali su trebali da ih pokupe i nose tamo gdje su rodjeni", kazao je predsjednik Centralnog komiteta Komunističke partije Vladislav Vuković.

Prema procjenama njemačkog Narodnog saveza za brigu i staranje o njemačkim ratnim grobovima, u Crnoj Gori se nalaze humke sa ostacima tijela dvije hiljade njemačkih vojnika.

U Podgorici su prije nekoliko godina pronađeni ostaci preko 400 njemačkih vojnika, koji se trenutno nalaze u jednom katoličkom domu, dok su ostaci 112 vojnika Trećeg rajha pronađenih na Kapinom polju kod Nikšića privremeno preneseni na barsko katoličko groblje.

(RTCG)

Portal Analitika