-U konkretnom slučaju, Uniju poslodavaca Crne Gore najviše brine činjenica da usled nedoslednosti u primjeni sporazuma komšija iz Albanije direktnu štetu trpe naši proizvođači vina i piva, koji zbog toga što su njihovi proizvodi opterećeni velikim akcizama postaju manje konkurentni na albanskom tržištu. Od nedavno, na sličan tretman nailaze i naši proizvođači mlijeka kojima je izvoz proizvoda na albansko tržište značajno otežan usled primjene Uredbe o alfatoksinu. Naročito je problematična neprincipijelnost i selektivnost Albanije koja se ogleda u tome što se pomenuta uredba ne primjenjuje na mliječne proizvode koji se uvoze iz drugih zemalja regiona. Takođe, mimo odredaba CEFTA sporazuma, u Albaniju se ne mogu plasirati ni mesni proizvodi, obzirom na to da se traži da imaju evropski izvozni broj, što je opet u neskladu sa principima Svjetske trgovinske organizacije. Na ovaj način ne šalje se poruka spremnosti za liberalizaciju tržišta u smislu slobodne prekogranične “tržišne utakmice“, kakvu imamo u Evropskoj uniji- naglašavaju iz UPCG.
Kod ovakvog stanja stvari, a naročito ako albanske vlasti ne učine ništa u cilju prevazilaženja situacije, Unija poslodavaca smatra da uvođenje kontra mjera prema albanskim proizvodima koji se izvoze u našu zemlju "svakako jeste opcija i jedini očekivan odgovor".
-Na kraju, podsjećamo da ovo nije prvi slučaj da se neka država potpisnica CEFTA sporazuma ne ponaša u skladu sa onim na šta se obavezala potpisom i što je prepoznato kao duh sporazuma. Ako bi ovakav odnos potpisnica CEFTA sporazuma bio češći, onda bi trebalo da se pristupi određenim promjenama samog sporazuma- precizirali su iz UPCG.
S.G.