"Mi smo i suviše mali region, a kamoli pojedinačne zemlje da bi to bilo u fokusu novog predsjednika", rekao je Vejvoda za Radio Slobodna Evropa.
On je ocijenio da tu treba očekivati kontinuitet politike, odnosno dalje evroatlantske integracije, prije svega u Evropsku uniju (EU), i da će EU i dalje imati vodeću ulogu kada je riječ o ovom regionu.
"Mi jesmo dio evropskog kontinenta, u užem smislu riječi, i usresređenost na dalje demokratske, privredne i strukturne reforme će biti ključno da sve naše zemlje nastave u tom pravcu, a vidjećemo onda kakva će prije svega biti politika prema Evropi, i spoljna i bezbjednosna. To je sada teško reći", dodao je Vejvoda.
U samoj Americi, Vejvoda ističe "veliku podijeljenost koja je svima postala jasna još tokom izborne kampanje". On navodi da će Tramp, prema ocjenama stručnjaka, morati da radi na povezivanju dvije polovine američkog društva.
Vejvoda kaže i da je Tramp, u kampanji, velika obećanja dao onima koje je sam nazivao "zaboravljenima u društvu", onima koji su izgubili poslove tokom dvije decenije u kojima su se industrije zatvarale i selile u Aziju, Kinu, Latinsku Ameriku.
"To su birači koji su u njemu vidjeli spasonosno rješenje za svoje ekonomske i socijalne probleme, odnosno za neizvjesnost koju doživaljavaju u situaciji kada ne znaju da li će ponovo biti veće zaposlenosti za njih", kazao je Vejvoda.
Upitan da li se može očekivati promjena po pitanju spoljne politike, Vejvoda tvrdi da je tu najveća nepoznanica, s obzirom na stavove koje je Tramp imao, na primjer, oko NATO ili Kine, posebno oko trgovinskih odnosa sa Kinom gde je govorio o nametanju novih nameta na tu trgovinu.
"Sigurno je da predizborna retorika nije isto što i kada kandidat, odnosno budući predsjednik sjedne u Ovalnu kancelariju Bijele kuće i očekuju se nekakve izjave narednih dana. Međutim, njegov tim i on sam se usresređuju prije svega na unutrašnju politiku, te ćemo morati da sačekamo neko vrijeme", smatra Vejvoda. (Mina)