"Centralna banka Crne Gore, prema raspoloživim podacima dostavljenim od banaka, a koji se odnose na najveće deponente, raspolaže sa podatkom o broju i visini deponenata sa depozitima preko milion eura. Na 30.09.2016. godine, depozite veće od milion eura ima 206 pravnih lica i 47 fizičkih lica", saopšteno je Dnevnim novinama u Centralnoj banci.
Na kraju trećeg kvartala tekuće godine, ukupna štednja fizičkih lica iznosi 1,5 milijardi eura, odnosno 52 odsto, dok depoziti pravnih lica iznose 1,4 milijarde eura, što predstavlja 48 odsto ukupnih depozita u sistemu. Ukupno, građani Crne Gore i kompanije na štednim knjižicama neke od 15 banaka koje posluju u našoj državi, imaju skoro tri milijarde eura. Primjera radi, ukupni iznos štednje je za skoro milijardu eura veći od budžeta Crne Gore projektovanog za ovu godinu.
"Na kraju trećeg kvartala tekuće godine najveći depozit pravnog lica u sistemu položen kod jedne banke iznosi 48,1 milion eura", kazali su u Centralnoj banci.
I države regiona mogu se pohvaliti sa brojem milionera. Hrvatska ima 22.000 milionera, koji na svojim štednim računima u bankama drže čak 56,3 milijarde kuna (7,35 milijardi eura).
Vrijednost ušteđevine najvećih hrvatskih bogataša, kako su prenijeli mediji u ovoj državi, odgovara godišnjem prihodu Agrokora, ili polovini prihoda državnog budžeta.
U Bosni i Hercegovini, prema posljednjim podacima, oko 600 građana su milioneri. Štednja građana u Federaciji BiH, na kraju decembra 2015. godine, premašila je iznos od 7,4 milijarde konvertibilnih maraka, dok je štednja građana Republike Srpske na kraju protekle godine premašila iznos od 2,8 milijardi KM. U Srbiji trenutno nešto više od 18.000 građana su milioneri. Međutim, s obzirom da Hrvatska, BiH i Srbija imaju sopstvenu valutu, tačan broj građana koji imaju štednju veću od milion eura je za sada nepoznanica.
Najveća stopa rasta milionera u svijetu je prošle godine zabilježena u Aziji, izuzev Japana, gdje je populacija milionera porasla za 17 odsto, na 3,6 miliona. Za Azijom, slijedi zapadna Evropa, uz skok od 11 odsto, na 3,9 miliona, dok je populacija milionera u Latinskoj Americi porasla za sedam odsto, na 400.000.
Sjedninjene Američke Države i dalje imaju daleko najveći broj milionera od osam miliona, dok u Kini živi 2,1 milion milionera, a u Japanu 1,1 milion.
Dnevne novine