Politika

Abazović: Đukanović pokušao da izazove makedonski i turski scenario

Potpredsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović, kazao je da je premijer Milo Đukanović pokušao da izazove makedonski i turski scenario na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori i da zloupotrebe Demokratske partije socijalista (DPS) sakrije iza priče o državnim interesima.
Abazović: Đukanović pokušao da izazove makedonski i turski scenario
Portal AnalitikaIzvor

„Makedonski scenario sa teroristima, što je radio i Gruevski, a turski sa isključivanjem Vibera i onemogućavanjem komunikacije među građanima. To nije karakteristika bilo koje demokratske vlasti; to je karakteristika tipičnih poluautokratija u kojima ljudi na vlasti žele da zaštite svoje privatne interese i interese partije iza državnog interesa. Niko ne može kvantitativno da procijeni koliko je to uticalo na izbore, ali definitivno ne možemo govoriti o slobodnim izborima već o neviđenoj farsi i lošoj glumi u državi u kojoj je sve imitacija“, kazao je Abazović za Portal Analitika.

On navodi da mu je žao što su pojedine institucije koje su povećavale svoje povjerenje, na neki način značajno uticale da se poveća negativna atmosfera na dan izbora.

„Mislim prije svega na tužilaštvo. Izviniću se javnosti ako sve bude suprotno, ali mislim da su ovo već viđene igre. Žao mi je što smo od izbora koji su trebali da budu najviše fer do sada došli do referendumske podjele, priče Zapad ili Rusija, NATO – anti-NATO, najave nasilja... Ako je ikome padalo na pamet da izaziva ekscese, onda je to isključivo bio scenario vlasti koja više ne može da vlada na ovakav način“, ističe naš sagovornik.

Abazović smatra da su parlamentarni izbori održani 16. oktobra najneregularniji u posljednjih deset godina.

„Ne zbog toga što je bilo neregularnosti u većem obimu nego ranije, već zato što su evidentirane neregularnosti ogromne. To koliko se glasova kupovalo na dan izbora, pa to je katastrofa, bruka i moralna dekadencija u koju je DPS doveo ovu državu. Mislim da bi bilo krajnje neprimjereno da se uopšte govori o priznavanju takvih izbora i mislim da je potez opozicije vrlo primjeren. Na sve demokratske načine ćemo se boriti za ustavno i ljudsko pravo da slobodna vlast proizilazi iz slobodne volje građana.“, poručuje on.

Upitan zašto je opozicija prvo pozvala manjine na formiranje vlade, pa tek onda kazala da izbori nisu regularni, Abazović kaže da opozicione stranke to nisu mogle da urade dan izbora.

„Čekali smo samo da se fizički okupimo jer je izborna noć trajala dugo. Nakon što je podignuta galama oko navodnog državnog udara, nismo mogli da kažemo ljudima da prestanu da glasaju jer su izbori neregularni. U ponedjeljak je na vrijeme donijeta odluka koja je apsolutno ispravna“, objašnjava funkcioner URA-e.

Abazović nije kazao koji će biti naredni koraci opozicije, ali ističe da postoji nekoliko scenarija za prevazilaženje trenutne situacije.

„Jedan je da Đukanović na silu uspostavi nelegitimnu parlamentarnu većinu i da bez opozicije nastavi da simulira demokratiju. Druga mogućnost je da se dogovorimo o ponavljanju parlamentarnih izbora. Treći scenario, a koji je najmanje realan, jeste da i DPS prihvati da se napravi neka tehnička saradnja koja bi bila vremenski limitirana i koja bi mogla da smanji tenzije i omogući stvaranje atmosfere da se kroz određeni period organizuju novi izbori“, navodi on.

Komentarišući zajedničku izjavu visoke predstavnice EU Federike Mogerini i komesara Johanesa Hana, da je „crnogorske izbore odlikovalo poštovanje temeljnih sloboda“, Abazović kaže da su to generalne ocjene koje dolaze sa strane i protiv kojih on nema ništa.

„Bio sam učesnik tri misije OEBS-a: u Gruziji, Kazahsatanu i Ukrajini. Niko me ne može ubijediti da OEBS i drugi kratkoročni posmatrači mogu da otkriju zloupotrebe. I kad ih otkriju, kao što sam ih i lično otkrivao sa kolegom iz Danske u Kazahstanu, to ne može na bilo koji način da utiče da neko kaže da su izbori bili neregularni. Ne, to nije zadatak. Zadatak je samo da se izbori sprovedu u što mirnijoj atmosferi“, ističe funkcioner URA-e za naš portal.

Crna Gora, prema njegovim riječima, ne može da bude prozapoadno orjentisana, a da ima izbore slične onima u najnedemokratskijim zemljama.

„Ubijeđen sam da je i diplomatski kor u Crnoj Gori veoma dobro upoznat sa situacijom i prije izbora i na dan izbora. Bez obzira šta na kraju bude zvanični stav koji se temelji na osnovu njihovih nacionalnih interesa, odnosno interesa zemalja koje predstavljaju. Nemojmo da mislimo da su naivni i da nijesu upoznati sa svim što se dešava“, zaključuje Abazović.

Portal Analitika