Politika

Kampanja za ove parlamentarne izbore jedna od najskupljih

Kampanja za ove parlamentarne izbore je jedna od najskupljih koje smo imali prilike da vidimo u Crnoj Gori. Pored novca koji su partije dobile iz budžeta, za finansiranje ove kampanje prikupile su i tri puta više novca iz privatnih izvora nego za izbore 2012, saopštili su iz Centra za demokratska tranzicija (CDT).
Kampanja za ove parlamentarne izbore jedna od najskupljih
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednica CDT-a, Milica Kovačević kazala je kako je očigledno da partije ne štede novac ni za reklame na televizijama i u štampanim medijima, kojih je skoro tri puta više nego prije čeitiri godine.

„CDT od raspisivanja izbora prati finansiranje izbornih kampanja političkih subjekata. Pored toga što pratimo kako ispunjavaju svoje obaveze izvještavanja prema Agenciji za sprječavanje korupcije (ASK), u saradnji sa Arhimedom smo sproveli i monitoring plaćenog oglašavanja partija na komercijalnim televizijama i u štampanim medijima“, kazala je ona.

CDT je monitoringom medija utvrdio da su partije do 12. oktobra samo na oglašavanje na komercijalnim televizijama i štampanim medijima potrošile oko milion i po eura.

„Oglašavanje u ovim medijima je samo dio troškova predizborne kampanje. Pored oglašavanja u tradicionalnim medijima, u ovoj kampanji su izuzetno izražene bile reklame i na internet portalima, na društvenim mrežama, na Jutjubu i na Guglu“, podsjetila je Kovačević.

Partije su, kako je dodala, imale troškove produkcije video materijala koji se emituju na televizijama, troškove organizacije promotivnih skupova, oglašavanja na bilbordima, štampe promotivnih materijala, prevoza, goriva, dnevnica i pripadajućih poreza za brojne aktiviste partija koji su proteklih mjeseci bili na terenu.

„Ovi troškovi, ali i troškovi koju mogu biti iskazani kroz besplatnu robu i usluge pružene političkim partijama, moraju biti navedeni u izvještajima političkih partija i pravdani odgovarajućom dokumentacijom“, kazala je Kovačević.

 
Partije su, prema podacima CDT-a, od 15. avgusta do 12. oktobra na komercijalnim televizijama i u štampanim medijima u Crnoj Gori imale 4.735 reklama, od čega 4.420 na televizijama i 315 u štampanim medijima.

„Najviše reklama na televizijama imala je imala je Demokratska partija socijalista (DPS) 2.145, dok je Demokratski front (DF) imao 1.229 reklama. Koalicija Ključ je imala ukupno 294 reklame, a Demokrate 254 reklame. SD se reklamirao 175 puta, Pozitivna 149, SDP 147, HGI 14, a SSR 13 puta.U štampanim medijima se najviše reklamirao DF (106 puta), Koalicija Ključ (80), DPS (52), SDP (34), Demokrate (26), SD (8), HGI (7), i SSR i SPISP po 1 put. Procijenjena vrijednost reklamiranja iznosi oko 1,5 miliona eura“, navela je Kovačević.

Ona je dodala da je DPS na reklamiranje u štampanim i elektronskim medijima potrošio 708 hiljada, DF-a oko 322 hiljade, Ključ oko 146 hiljada, a SD oko 121 hiljadu eura.

„Pozitivna je na kampanju na televizijama i štampanim medijima potrošila oko 90 hiljada eura, SDP 82 hiljade, Demokrate 55 hiljada, HGI 6,5 hiljada, SSR oko 6 hiljada i Stranka penzionera 812 eura.Procjena je urađena na osnovu zvaničnih cjenovnika televizijama, računajući i popuste u okviru specijalnih paketa“.

Najviše reklama imao DPSNajviše reklama imao DPS

Kovačević je navela da konačnu informaciju o troškovima reklamiranja i ostvarenim popustima, ipak može dati samo Agencija za sprječavanje korupcije, koja ima pravo na uvid i u sve ugovore koje partije sklope sa oglašivačima.

„Učesnici izbora su koristili i pravo besplatnog reklamiranja na RTCG, na kojoj je u naznačenom periodu emitovano ukupno 2.438 reklama. Politički subjekti su na Javnom servisu imali ujednačen broj reklama, s tim što je povećan broj reklama zapažen kod nekih partija koje učestvuju i na lokalnim izborima“, kazali su iz CDT-a.

Oni su podsjetili da se po zakonu partije kampanju mogu finansirati iz javnih i privatnih izvora.

„Za finansiranje kampanje za parlamentarne izbore u državnom budžetu obezbijeđeno je oko 1,93 miliona eura. Dvadeset odso ovog iznosa podijeljeno je u jednakim iznosima svim potvrđenim izbornim listama, kojima je uplaćeno po oko 22,7 hiljade eura“, rekla je Kovačević.

Prema podacima CDT-a, partije su do sada prijavile ASK da su od priloga pravnih i fizičkih lica pikupile 719,41 hiljadu eura, i to: Bošnjačka stranka - 5.500, Demokratski front - 10.275, Demokratska Crna Gora - 2.260,  DPS – 680 hiljada, Pozitivna Crna Gora – 500, Socijaldemokrate Crne Gore - 16.910; Socijaldemokratska partija Crne Gore četiri hiljade eura.

„Iz ovoga se jasno vidi da su troškovi kampanje političkih subjekata trenutno znatno veći od njihovih prihoda za za ovu namjenu. Moguće je da politički subjekti namjeravaju da izvše plaćanja nakon izbora, iz sredstava koja im pripadnu na osnovu osvojenih mandata u parlamentu. Ipak od izuzetne je važnosti ispratiti sve prihode i rahode koje prijavljuju partija i uporediti to sa realnim stanjem. Zadatak je ASK da izvrši detaljnu kontrolu izvještaja o porijeklu, visini i strukturi prikupljenih i utrošenih sredstava iz javnih i privatnih izvora, koje su partije dužne da im ostave u roku od 30 dana od dana održavanja izbora“, kazala je Kovačević.

Prema podacima Državne revizorske institucije, za izbore održane 2012. godine partije su iz budžeta dobile ukupno 1,52 miliona eura, dok su iz privatnih izvora prikupile ukupno oko 208 hiljada eura. 

Brojna kršenja zakona

Od početka kampanje CDT je zabilježio brojna kršenja Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Prema riječima Kovačević, veliki broj političkih subjekata nije na vrijeme otvorio posebne žiro račune za finansiranje izborne kampanje, zbog čega je ASK pokrenula prekršajne postupke protiv 13 subjekata.

„Politički subjekti nijesu uredno izvršavali ni obavezu dostavljanja petnaestodnevnih izvještaja o prikupljenim prilozima fizičkih i pravnih lica, zbog čega je ASK pokrenula 15 postupaka . ASK nas je obavijestila i da je pokrenula 12 postupaka  zbog kršenja člana 13 (troškovi izborne kampanje), i 14 postupaka  zbog kršenja člana 19 (određivanje odgovornog lica)“, navela je ona. (Portal RTCG)

Portal Analitika