Region

Kako se misteriozni vođa Zemunskog klana godinama krio od javnosti

Kako izgleda Filip Korać dosad su osim njegovih najbližih znali članovi podzemlja iz cijelog regiona i policija. Kada je javnost u pitanju, Korać je svih ovih godina od kada praktično u Lukino ime rukovodi klanom strogo vodio računa da ne bude uslikan.
Kako se misteriozni vođa Zemunskog klana godinama krio od javnosti
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

On je čak je i na privatnim proslavama zabranio da iko uperi kameru ka njemu, a o tome posebno vode računa momci zaduženi za njegovu bezbjednost. U prvom krugu njegovog obezbjeđenja odnedavno su novi momci, Srbi koje je iz Bosne doveo u Beograd.

Filip Korać je od 2012, kada da je u Valensiji uhapšen Luka Bojović, praktično preuzeo vođstvo nad naslijeđenim zemunskim klanom, a “Blic” ekskluzivno objavljuje njegovu fotografiju.

- Korać je u posljednje vrijeme u Beogradu. Svakodnevno odlazi u jedan poznati suši bar, na kafu i to je praktično njegovo jedino pojavljivanje u javnosti. Svi ostali kontakti, sastanci, dogovori se odvijaju u strogoj tajnosti - kaže za “Blic” izvor upućen u dešavanja u beogradskom podzemlju, u kojem Korać već četiri godine ima lidersku poziciju.

Za sve to vrijeme, iako se njegova organizacija dovodi u vezu sa najtežim krivičnim djelima, policija nije uspjela da pronađe nijedan dokaz na osnovu kojeg bi Koraća stavila iza rešetaka. Njegov dosije je praktično čist, a jedino hapšenje je doživio početkom avgusta, i to u Zvorniku, kada je zadržan zbog ispitavanja o ubistvu Čeda Đokića.

Đokić je ubijen snajperskim hicem dok je pio kafu na svojoj terasi, a Korać je navodno dan kasnije pokušao ilegalno da pređe granicu sa Srbijom. U pritvoru je zadržan 48 sati, nakon čega je pušten bez ikakve krivične prijave.

zemunskiklan

Poslije Lukinog hapšenja u Valensiji, u februaru 2012. Korać je preuzeo Beograd, Srbiju, a zatim i Crnu Goru, gde je glavni Bojovićev saradnik bio Luka Đurović iz Bara. Od Đurovićeve pogibije, Korać se najviše oslanja na škaljarski klan, čiji je vođa Kotoranin Jovica Vukotić. Preuzimanjem liderske pozicije naslijedio je i rat koji je Luka 2009. započeo sa crnogorskim porodicama Radonjić i Šaranović i u kojem je na obje strane ubijeno desetak osoba. Kada su u Beogradu ubijeni Lukin brat Nikola, a zatim i bliski saradnik Rade Rakonjac, Korać je pobjegao iz Srbije vjerujući da je on sljedeća meta.

Dugo je bio u Zapadnoj Evropi, gdje je viđan u društvu saradnika biznismena Ćazima Osmanija. Za srpsku policiju, najvažniji podatak bio je da je pod zaštitom čuvao Ivana Adrovca, člana “Pinka Pantera“, čije se ime vezuje za atentat na Milana Beka. Adrovac je u Švajcarskoj uhapšen u martu, kada se Korać vratio u Srbiju.

Zabranjen mu ulazak u Crnu Goru

Iako se Korać početkom ljeta našao na spisku osoba kojima je crnogorska policija zabranila ulazak u zemlju iz bezbjednosnih razloga, on je, kako “Blic” saznaje, ipak uspio da ljetos ode do jadranskog primorja.

- Tu se i sreo sa vođom škaljarskog klana, koji je već duže vrijeme u ozbiljnom ratu sa rivalskim kavačkim klanom - kaže izvor “Blica”.

Blic.rs

Portal Analitika