Ipak, raspoloživi podaci govore da je učestalost novooboljelih u porastu. Prema riječima načelnice Centra za hematologiju Kliničkog centra Anke Popović, ona se u posljednjih pet godina kretala oko dva na 100.000 stanovnika. Tako je u tom periodu godišnje od akutnih leukemija obolijevalo je od 10 do 15 osoba, od hronične limfatičke od 20 do 25, a od hronične mijeloidne leukemije od šest do osam.
Popović za Pobjedu objašnjava da leukemije nijesu 'rak krvi', već koštane srži, koja predstavlja 'fabriku' u kojoj se stvaraju krvne ćelije, odnosno leukociti, eritrociti i trombociti-krvne pločice.
"Leukemija potiče od grčke riječi i bukvalnom smislu znači bijela krv. U narodu, nerijetko čujete 'krv mu se pretvorila u vodu', a to je u suštini posljedica bujanja bijelih krvnih zrnaca-leukocita, uz potiskivanje crvene krvne loze i njenih ćelija eritrocita, koji sadrže hemoglobin i daju crvenu boju krvi", pojašnjava ona.
Uzrok bolesti, od koje, kako ističe naša sagovornica, češće obolijevaju muškarci u većini slučajeva ostaje nepoznat.
"Potrebno je više udaraca da dođe do preobražaja zdrave ćelije koštane srži u malignu, od koje potom kreće cijela bolest. Simptomi leukemije zavise od vrste o kojoj je riječ. Kod akutnih, gdje se maligne ćelije zaustavljaju rano u svom razvoju, umnožavajući se i potiskujući normalnu koštanu srž, bolest obično počinje naglo simptomima sličnim gripu, infekcijama uz povišenu tjelesnu temperaturu, malaksalošću, pojačanim znojenjem, bolovima u kostima, gubitkom tjelesne težine. Prisutni su i znaci anemije kao što je bljedilo kože, zamor, osjećaj nedostatka vazduha, lupanja srca, pospanost", navodi Popović.