Na 1.900 glasačkih mjesta moći da glasa 1.219.391 građana, kako je to utvrdila Republička komisija za provođenje referenduma. Zanimljivo je da prema poslednjim rezultatima popisa, objavljenim ove godine, u Republici Srpskoj ukupno živi 1.228.423 stanovnika.
Centralna izborna komisija (CIK) nije RS ustupila centralni birački spisak za ovaj entitet, pa je Republička komisija za sprovođenje referenduma, uz pomoć MUP-a i ostalih entitetskih institucija, napravila vlastiti birački spisak.
Građani Brčko distrikta neće moći glasati na području distrikta, jer je održavanje referenduma u Brčkom zabranio supervizor za taj grad i prvi zamjenik visokog predstavnika Brus Berton.
Vlasti RS su odlučile da sprovedu referendum o Danu republike i pored toga što je Ustavni sud BiH 17. septembra zabranio održavanje referenduma.
Ustavni sud BiH je 26. novembra prošle godine naložio Narodnoj skupštini RS da izmijeni Zakon o praznicima, ocijenivši da je proslava Dana RS 9. januara neustavna i diskriminatorska po građane ovog entiteta koji nisu Srbi i pravoslavci, jer se tada slavi i krsna slava RS- Sveti arhiđakon Stefan.
Ustavni sud je takvu odluku donio na osnovu apelacije bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, a 17. septembra nije prihvatio zahtjev parlamenta RS da preispita svoju odluku iz novembra, kada je donio i odluku o zabrani održavanja referenduma.
Predstavnici vladajuće koalicije prvobitno su tvrdili da je referendum o Danu republike način da se odbaci odluka Ustavnog suda BiH, da bi poslednjih dana saopštili da je referendum način sprovođenja odluke Ustavnog suda, odnosno anketa, koja političarima i parlamentu RS treba da pomogne u pronalaženju načina sprovođenja odluke suda.
Vladajuća koalicija najavila je da će odmah po održavanju referenduma u parlament uputiti izmjene Zakona o praznicima, kako bi se iz njega izbacile odredbe o Danu republike koje diskriminišu građane ovog entiteta koji nijesu Srbi.
Opozicija u RS je podržala održavanje referenduma, jer bi, prema ocjeni analitičara, u protivnom bila optužena za nacionalnu izdaju.
Opozicioni lideri smatraju da je vladajuća koalicija zakazala referendum samo sedam dana prije lokalnih izbora u cilju izborne kampanje i postizanja boljih rezultata na izborima.
Lider SDS-a Mladen Bosić ocijenio je da referendum "nema praktičan značaj" za RS, jer se zna da svi Srbi u RS podržavaju 9. januar kao Dan republike, ocijenivši da je cijela situacija oko odluke Ustavnog suda o Danu republike i odluke vlasti RS da raspišu referendum"politička igra" između predsjednika RS Milorada Dodika i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.
Bosić je upozorio i da bi Dodik svojom politikom i istrajavanjem na referendumu, i pored protivljenja međunarodne zajednice, Srbije i odluke Ustavnog suda o zabrani referenduma, mogao da pokrene proces "raspakivanja" Dejtonskog mirovnog sporazuma, pri čemu bi mogao da ugrozi samo postojanje Republike Srpske.
Potpredsednik RS Ramiz Salkić pozvao je Bošnjake u RS da ne izađu na referendum, a protiv održavanja referenduma je i zvanični Beograd.
(Beta)