Tom prilikom predsjednica Hrvatske građanske inicijative je izjavila da očekuje da će predstojeći parlamentarni izbori zadovoljiti sve demokratske standarde kako se izborni rezultat ne bi dovodio u pitanje, na čemu se i zasnivao rad Vlade izbornog povjerenja.
“Očekujem da će predstojeći izbori pokazati stvarnu volju građana Crne Gore, te da će svi učesnici u izbornom procesu priznati izborni rezultat i čestitati jedni drugima”, kazala je Vučinović.
Poslanica HGI Ljerka Dragičević je upoznala sagovornike sa dijelom Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji se odnosi na pozitivnu diskriminaciju po kojoj je predstavnicima hrvatske nacionalne zajednice utvrđen izborni census.
"Važnost ovakvog cenzusa, koji su Hrvati dobili kao autohtoni narod , zahvaljujući zalaganjem HGI-ja, prepoznala je Venecijanska komisija kao i ostali parlamentarni politički subjekti u Crnoj Gori. Smatramo da je od velike važnosti da Hrvati u Crnoj Gori imaju svog predstavnika u najvišem zakonodavnom domu, koji će na najbolji način odgovoriti interesima i potrebama naše zajednice”, kazala je Dragičević.
Tokom razgovora, Vučinović i Dragičević su naglasile da Hrvatska građanska inicijativa izlazi samostalno na izbore, te da su liste kandidata za parlamentarne i lokalne izbore u Kotoru predate državnoj i opštinskoj izbornoj komisiji.
One su istakle da listu HGI čine ugledni i ostvareni građani, a da je zastupljenost žena 36 odsto, dok je na listi za lokalne izbore u Kotoru 45 odsto žena.
Sagovornici su se saglasili da predstojeći izbori treba da budu organizovani u fer i demokratskoj atmosferi radi ukupne stabilnosti u zemlji, pri čemu je uloga posmatračke Misije OEBS veoma važna.