Svijet

"Gardijan" otkrio tajne dokumente

Tajni sudski dokumenti do kojih je došao list "Gardijan" otkrivaju snažan uticaj korporativnog novca na demokratski proces i što su sve političari, lobisti, pa čak i sudije spremni da urade kako bi došli do novca.
"Gardijan" otkrio tajne dokumente
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Riječ je o čak 1.500 stranica dokaza koje su prikupili tužioci tokom istraga o nepravilnostima u prikupljanju sredstava u političke svrhe. Prošle godine, Vrhovni sud Viksonsina naložio je da svi dokumenti unište, ali je dio ipak sačuvan i do njih je došao "Gardijan".

Dokumenti otvaraju prozor u svijet koji je javnosti uglavnom nedostupan i u kome velike korporacije i bogati pojedinci poklanjaju milione dolara "trećim strankama" u pokušaju da utiču na izbore. Oni svjedoče o važnoj temi predsjedničkih izbora 2016: izopačenju američke demokratije iza kojeg stoje velike kompanije, a koje su osudili i Donald Tramp i Berni Sanders.

To je i tema peticije koja se trenutno nalazi pred američkim Vrhovnim sudom. Petoro tužilaca u Viskonsinu sproveli su detaljnu istragu o kršenju zakona o finansiranju kampanja u slučaju komiteta za kampanju Skota Vokera, guvernera Viskonsina i bivšeg republikanskog predsjedničkog kandidata. Poznata kao "Istraga protiv Džona Doua" (naziv za lice čije identitet nije poznat), istraga godinama izaziva ogorčene rasprave između konzervativaca i progresivnih snaga.

Jula 2015. Vrhovni sud Viskonsina obustavio je istragu, tvrdeći da su tužioci pogrešno potumačili zakon o finansiranju kampanja, te da su se zbog toga okomili na one koji "nijesu uradili ništa nezakonito". Upada u oči da je sud naredio da se svi dokazi koje su tužioci prikupili unište.

Među procurjelim dokumentima su i podnijeti dokazi, uključujući i stotine stranica elektronske prepiske koja se odnosi na Vokera, njegove glavne pomoćnike, konzervativne lobiste i vodeće republikanske ličnosti kao što su Karl Rouv i predsjednik Republikanskog nacionalnog komiteta Rejns Pribes.

Iz dokumenata se saznaje i da je Donald Tramp donirao 15.000 dolara nakon što ga je Voker posjetio u njegovom stanu na Petoj aveniji u Njujorku.

Pored Trampa, u fajlovima se pojavljuju mnogi od najmoćnijih i najbogatijih desničara u SAD: od suosnivača lanca trgovina za prodaju građevinskog materijala i alata "Home Depot" Kena Longonea, hedž-fond menadžera Pola Singera i Šeldona Adelsona, magnata kockarnica u Las Vegasu, pa sve do magnata Karla Ajkana. "Primio sa 1.000.000 dolara od Džona Menarda danas", piše Voker u jednom imejlu, misleći na milijardera i vlasnika kompanije "Menards", lanca trgovina tipa "sve za kuću".

Dokumenta otkrivaju i da je vlasnik kompanije "NL Industries", koja je nekada proizvodila olovne boje, donirao čak 750.000 dolara trećoj stranci bliskoj Vokeru. U vrijeme donacije, parlament pod kontrolom republikanaca usvojio je nove zakone koji znatno otežavaju žrtvama trovanja olovnim bojama da tuže "NL Industries" i druge bivše proizvođače olovnih boja (federalni sudovi su kasnije poništili ove zakone).

Procurjeli dokumenti takođe pružaju uvid u ogromne napore koje su uložili saveznici Skota Vokera kako bi konzervativnom članu Vrhovnog suda Viskonsina Dejvidu Proseru pomogli da zadrži fotelju na reizboru 2011. Mreža grupa istomišljenika i aktivista usmjerila je 3,5 miliona dolara u tajne korporativne fondove kako bi platila spotove na TV i radiju za podršku sudiji.

Dokumenta otkrivaju da je to bio način da desničari zadrže većinu u sudu i samim tim ostanu na snazi mjere protiv sindikata koje je uveo Voker.

"Ako izgubimo Džastisa Prosera, gotovo je s Vokerovom agendom", napisao je jedan od njegovih saveznika u imejlu koji je poslao šefu kabinetu guvernera i nekolicini konzervativnih lobista.

Godine 2015. Džastis Proser odbio je da se povuče iz postupka u kome je državni vrhovni sud odlučivao o "Istrazi protiv Džona Doua", uprkos činjenici da je istraga bila fokusirana na istu mrežu lobista i finansijera koji su mu pomogli da sačuva fotelju. Sudija se pridružio većini od četvoro konzervativnih sudija koji su glasali za prekid istrage i uništavanje dokumenata do kojih je sada došao "Gardijan".

Proser je izjavio za "Gardijan" da su prošle četiri godine od njegovog reizbora pre nego što se pridružio odluci o zatvaranju "Istrage protiv Džona Doua" i da je tokom tog vremena sukob interesa nestao.

"Istraga protiv Džona Doua" je pokrenuta 2012, posle serije glasanja za smjenu Vokera i šest republikanskih senatora nakon uvođenja zakona protiv sindikata. Tužilaštvo je tvrdilo da je guvernerov komitet za kampanju upravljao koordinisanom mrežom koja obuhvata grupe za lobiranje, posredstvom kojih su usmjerene neograničene svote korporativnog novca, a da to nije objavljeno.

Blic.rs

Portal Analitika