Društvo

Uloga lokalnih samouprava važna za napredovanje Crne Gore prema EU

Intenziviranje dijaloga i saradnje između regionalnih i lokalnih nivoa vlasti u EU s lokalnim vlastima Crne Gore, u okviru Zajedničkog savjetodavnog odbora, značajno je doprinijelo sveobuhvatnoj pripremi Crne Gore za efikasnije sprovođenje pravne tekovine EU, poručeno je sa sedmog sastanka Zajedničkog savjetodavnog odbora između Komiteta regiona EU i Crne Gore koji je danas održan u Sutomoru.
Uloga lokalnih samouprava važna za napredovanje Crne Gore prema EU
Portal AnalitikaIzvor

Sastanak koji je bio posvećen razmatranju upravljanja čvrstim otpadom na lokalnom nivou, klimatskim promjenama i energetskom efikasnošću, su otvorili predsjednik opštine Bar Zoran Srzentić, ko-predsjedavajući Zajedničkog savjetodavnog tijela Aleksandar Bogdanović i Hjui Mek Grat, v.d. generalnog direktora za evropske poslove u MVPEI Miodrag Radović i šefica Odjeljenja za politička pitanja u Delegaciji EU u Crnoj Gori Plamena Halačeva.

Obraćajući se učesnicima sastanka v.d. generalnog direktora za evropske poslove u Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Miodrag Radović je poručio da se Zajednički konsultativni odbor pokazao kao dobra platforma za razmjenu mišljenja u vezi sa najznačajnijim reformskim procesima koji očekuju lokalne samouprave, kako u nastavku procesa pristupanja, tako i nakon stupanja u članstvo.

Istakavši da se koristi i obaveze koje proističu iz članstva u Evropskoj uniji jednako tiču svih dijelova našeg društva, Radović je podsjetio da su predstavnici lokalnih samouprava od početka bili aktivno uključeni u rad pregovaračke strukture i pozvao ih da svojim angažmanom nastave da doprinose napredovanju Crne Gore prema članstvu u EU.

Radović je naglasio da su upravljanje otpadom, klimatske promjene i energetika, teme koje su od posebne važnosti za lokalne samouprave i život građana, i podsjetio na rezultate koji su tokom prethodnog perioda ostvareni u poglavljima 15. Energetika i 27. Zaštita životne sredine. Podsjetio je da je Crna Gora je, nakon ispunjavanja početnog mjerila, na Međuvladinoj konferenciji 21. decembra 2015. otvorila pregovaračko poglavlje koje se odnosi na energetsku oblast, te prenio očekivanje će da, imajući u vidu dobru dinamiku u ovoj oblasti, Crna Gora uskoro ispuniti sva završna mjerila, a samim tim i zatvoriti ovo poglavlje.

Kad je riječ o upravljanju otpadom i klimatskim promjenama, koji su dio 27. poglavlja Životna sredina, Radović je podsjetio na usvojena strateška dokumenta u ovoj oblasti poput Nacionalne strategije za prenošenje, sprovođenje i primjenu pravne tekovine EU u oblasti životne sredine i klimatskih promjena s Akcionim planom za period 2016-2020, Nacionalne strategije u oblasti klimatskih promjena do 2030, te Nacionalne strategije upravljanja otpadom i Nacionalnog plana za upravljanje otpadom.

Istakao je da upravljanje otpadom predstavlja izazov za države kandidate, posebno zbog obima zahtjeva EU koji se odnose na životnu sredinu i potrebe za značajnim ulaganjima u infrastrukturu. S tim u vezi je istakao da je potrebno uložiti napore kako bi se sproveli evropski standardi u čemu lokalne samouprave imaju posebnu ulogu.

„Uloga lokalne samouprave je izuzetno važna za zaštitu životne sredine koja predstavlja jednu od najzahtjevnijih politika Evropske unije u procesu pristupnih pregovora“, zaključio je Radović.

Portal Analitika