Piše: Nebojša REDŽIĆ
Kao čelnik firmi “Kopirajt” i “Multimedija”, Kentera bi, po pravilu, sa čelnicima Opštine zaključivao ugovore o isporuci određene vrste usluga i proizvoda za fiksno utvrđen iznos. Redovni pratilac toga “posla” bio bi podatak da Opština, kao ugovorna strana, garant i platilac, u ugovorenom roku nije izvršila svoje obaveze.
Nakon toga, Kentera u pomoć priziva pravnu državu i obraća se sudu sa zahtjevom za naplatu potraživanja. Sklapa se sporazum o međusobnom regulisanju prava i obaveza u kojem Opština priostaje na sve. Uslijedilo bi sudsko poravnanje, a ako Opština dalje ne izvršava svoje obaveze, potraživanja se naplaćuju sudskim putem, blokadom računa, na iznose koji uz obračunate visoke zatezne kamate i sudske troškove, dostižu milionsku vrijednost.
Novac potom, možda, završava na računima Kenterinih firmi, a sve je lijepo zaogrnuto formom koja odaje utisak da je sve zakonito i regularno. Tako, očito, misle i u Državnom tužilaštvu u kome je Kentera nedavno saslušavan više od četiri sata, ali njegovim poslovima nijesu uspjeli naći manu.
Pet spornih miliona: Pražnjenje kase Opštine Budva, Kentera je, kako se sumnja, sprovodio u poslu koji je zaključio sa čelnicima Grad teatra. Naime, Tužilaštvo je najprije naišlo na dokumentaciju o poslovanju Kenterine firme sa tom Javnom ustanovom koja od marta 2007.godine za organizaciju festivala angažuje Kenterinu firmu “Multimedija”.
Zbog sumnje da je prilikom zaključenja ugovora između budvanske Opštine, JU Grad teatar Budva i Društva za razvoj turizma, zaštitu autorskih prava i pružanja usluga “Multimedija”, bilo ozbiljnih neregularnosti, Državno tužilaštvo još od maja provjerava taj posao. Za sada, bez rezultata.
Sporni ugovori nastali su od 2007. do 2012. godine, a ukupan iznos ugovorenih usluga i isplata koje su nastale drugim povodom je oko pet miliona eura!
U ime firme “Multimedija” ugovore je potpisivao Marko Kentera, Opštine Budva njen tadašnji predsjednik Rajko Kuljača i JU Grad teatra Merin Smailagić. JU Grad teatar je bio naručilac, a Opština garant realizacije obaveza.
Grad teatar se obavezao da za svaku pozorišnu sezonu isplati Kenteri fiskni iznos od 460.000 eura, bez PDV. Za tehničku podršku tokom trajanja festivala, dodat je iznos od 40.000 eura. Na teret Grada teatra pala je i obaveza da plati troškove prevoza i smještaja pozorišnih trupa na bazi polupansiona za period do najviše sedam dana, u hotelima sa najmanje tri zvjezdice, isključivo u strogom centru Budve. Ukupan iznos ugovora bio je 1.380.000 eura.
Ipak, u maju 2009. godine postignut je sporazum o međusobnom regulisanju prava i obaveza, zato što je firma “Multimedija” u februaru te godine Privrednom sudu Crne Gore podnijela predlog za prinudnu naplatu, jer Opština Budva i njena javna ustanova nijesu na vrijeme isplaćivale obaveze. Umjesto prinudne naplate, desilo se poravnanje.
- Strane potpisnice ovog sporazuma saglasne su da svoja prava i obaveze regulišu potpisivanjem ovog sporazuma, koji će naknadno biti zaključen u formi sudskog poravnanja, a koji će postati izvršna isprava u postupku pokrenutom od strane preduzeća Multimedija – piše u sporazumu.
Precizirano je da Opština Budva dug plati u 14 rata, tako što će izmiriti sva dugovanja učesnicima dramskog programa, dugove firme “Multimedija” prema Komercijalnoj banci AD Budva, uz nadoknadu svih od banke obračunatih kamata i budućih troškova po tom osnovu.
Opština sve plaća: Na zaprepašćenje neupućenih, ugovor o saradnji sa firmom “Multimedija” u cilju pripreme dramskog programa za Festival Grad teatar istovremeno je produžen za 2010, 2011. i 2012. godinu!
Grad teatar opet nije izvršio preuzete obaveze, pa je Kentera još jednom bio „primoran" da putem suda, sporazuma, poravnanja i prinude, naplati svoja uvećana potraživanja.
Krajem 2011. godine, firma “Multimedija” je opet sa Opštinom napravila sporazum o međusobnom regulisanju prava i obaveza, jer nijesu plaćane obaveze po realizaciji za Grad teatar, ali i ugovorima koji su navedeni, bez objašnjenja o čemu se konkretno radi.
Zbirno, firma Marka Kentere potraživala je 578.334 eura, a napravljen je plan otplate do novembra 2014. godine.
U izvještaju Državne revizorske institucije o završnom računu Opštine Budva za 2014.godinu, navode se podaci o poslovanju Grad teatra i Multimedia grupe. U njemu stoji da je najveći dio obaveza u 2011. godini plaćen prinudnim putem ili poravnanjem, uz navođenje primjera gdje se vidi da je, uz osnovni dug od 650.600 eura, Opština platila i zatezne kamate u iznosu od 274.754 eura.
Opet po mehanizmu gdje bi početni ugovoreni iznosi na kraju čudesno narasli na višestruko veće sume. Slično kao u slučaju poslovanja Opštine sa firmom “Kopirajt”, koje je preraslo u aferu za koju je tužilaštvo okrivilo oba gradonačelnika: Kuljaču i Rađenovića, kao i Svetozara Marovića.
Dramski program festivala Grad teatar, Kentera je pravio zahvaljujući kreditima podignutim uz saglasnost Opštine, kod Komercijalne banke AD Budva. Opština bi se obavezala da podmiri sva dugovanja “Multimedie” po osnovu kredita i sve druge troškove oko realizacije programa uvećane za iznos zateznih kamata i sudskih troškova.
Interesantno je da je poravnanjem iz 2009. godine, Opština Budva platila i kredit preduzeću Multimedija kod Komercijalne banke AD Budva, u iznosu od 425.760 eura. Nadoknadila je i sve troškove obrade kredita, redovne i zatezne kamate. Iz budžeta su plaćeni i troškovi koje je firma Multimedija imala prilikom sastavljanja podneska Privrednom sudu, koji je zaveden pod brojem 1657/09, u iznosu 1.760 eura!
Tužilaštvo je, između ostalog, posebno zanimala validnost sklopljenih ugovora u smislu realne procjene troškova, kao i da li je Opština u tom trenutku imala zakonsko pravo da na ovaj način reguliše prava i obaveze sa privatnom firmom.
U svemu navedenom, građanima Budve željnim pravde, najviše je zasmetao lokalni trač da je Kentera na čudan način zaobiđen prilikom razotkrivanja mehanizma budvanskih mahinacija. Priča se da je, čak, neformalno dobio status svjedoka saradnika, što najblaže rečeno čudi i baca neko drugo svjetlo na rad Tužilaštva.
Ljeto trideseto: Ljeto na zalasku, zaokružilo je tri decenije postojanja Grad teatra. U jubilarnu godinu, ta Javna ustanova ušla je pod teretom tužilačkih istraga zbog finansijskih prevara, sa gomilom dugova, sa platama koje kasne, sa prekobrojnim zaposlenima...
Grad teatar je ove godine dobio zaseban žiro-račun i sredstva iz budžeta za 2016.u iznosu od 900.000 eura, za sve svoje potrebe.
Uprkos neslavnom ljetu, ne gube nadu da će dobiti potvrdan odgovor Ministarstva kulture na više puta upućivan zahtjev da ovaj festival dobije status kulturne manifestacije od nacionalnog značaja.
Nekada ambiciozno zamišljena manifestacija, teško da se po kvalitetu može mjeriti i sa vašarskim zabavama i pučkim svečanostima. Uostalom, zar je to nekome važno?! Ovdje je, ukazuju odavno mediji, sve u funkciji bogaćenja pojedinaca i finansijskih malverzacija, uz maštovite poteze kakvi teško da su svojstveni i holivudskim scenaristima.
Nije jednostavno odgovoriti na pitanje jesu li poznate srpske glumice Mirjana Karanović i Nataša Ninković znale kome su došle u goste kada su, prekidajući ovoga ljeta izvođenje predstava Grada teatra u Budvi, željele skrenuti pažnju na stanje kulture u prijestonici crnogorskog turizma. Ili možda na sebe, ko će ga znati?!
Da su samo konsultovale Google, ili pitale prvog prolaznika, uočile bi da je njihov trideset godina star naručilac posla, nazvan Grad teatar, kompromitovan finansijskim malverzacijama koje sa kulturom nemaju ama baš nikakve veze. Znale bi i da okolni lokali, protiv čije su buke ustale, uredno izmiruju ne male obaveze prema državi, zapošljavaju veliki broj ljudi i obogaćuju imidž Budve kao lidera dobre zabave i noćnog provoda na južnom Jadranu. Jer, nijesu ni ti lokali, ni njihova glasna muzka nimalo krivi niti odgovorni što kulturni koncept koji tri decenije nudi Grad teatar nije zaživio adekvatno milionskim sredstvima koja su u njega uložena. Vjerovatno bi saznale i da je dobar dio uloženih miliona, završio na računu Kenterine firme “Multimedija”, umjesto da je uložen u obogaćivanje kulturne ponude Grad teatra.
Ali, koga je briga za to kada Tužilaštvo, koje sve navedeno odlično zna, već mjesecima ćuti?! (Autor je novinar, navodi izneseni u tekstu nužno ne predstavljaju stavove Portala Analitika)