Društvo

Herceg Novi spremno dočekuje kišne dane

Zahvaljujući poslu koji je urađen lani, ove godine biće dovoljna trećina svih prošlogodišnjih aktivnosti da građani Herceg Novog budu isto ili još bolje zaštićeni od poplava tokom sezone kiša. Na vrijeme se krenulo sa preventivnim aktivnostima i dio posla je već odrađen.
Herceg Novi spremno dočekuje kišne dane
Portal AnalitikaIzvor

Prve  kiše bile su test koji je pokazao da sistem dobro funkcioniše, a on će predstojećim aktivnostima biti dodatno poboljšan, kazao je direktor preduzeća “Komunalno-stambeno” Branko Božović na današnjoj konferenciji za novinare.

Mapirane su sve lokacije na teritoriji opštine, u saradnji sa Službom zaštite i spašavanja i Komunalnom policijom. Prošle godine je očišćeno oko 50 vodotokova, a očekuje se da ove jeseni učinak bude još bolji. Dio je već tretiran – u Igalu i Baošićima, na Toploj i u Zelenici se danas radi, a u drugim mjestima tokom narednih dana. Čiste se korita rijeka, brojni potoci i kanali, ulični propusti i šahtovi, magistralni i lokalni putevi.

„Možemo računati da će sistem biti spreman i za padavine koje su nešto iznad prosjeka“, ocijenio je Božović.

Značajno je što je ušće rijeke Sutorine lani očišćeno od zemlje, šuta, kamena i ostalog otpada, čime je smanjena mogućnost izbijanja poplava u kišnom periodu, koje su proteklih godina otežavale život stanovništvu ovog naselja. Kooperanti će i ove godine biti angažovani na čišćenju oko 6,5 kilometara vodotokova, za šta se procjenjuje da je poterebno oko 60 sati rada mašina.

 „Nastavljamo  sa preventivnim mjerama koje su se prošle godine pokazale kao značajne u zaštiti od poplava, kako bismo velike kiše dočekali spremni. Kontinuirano radimo na praćenju i rješavanju stvari koje direktno utiču na život građana, a ranije su prepoznate kao hronični problemi. Nadamo se istim efektima kao prošle zime - da sezona prođe bez poplava, što bi pokazalo i da smo uspostavili dobru praksu“, kazao je sekretar za komunalne djelatnosti i ekologiju Opštine Herceg Novi Ilija Peulić.

Dodao je da će koordinaciono tijelo za praćenje rada lokalne uprave nastaviti da se sastaje tokom cijele godine. Kako je rekao, ono se pokazalo kao odlično za unapređenje koordinacije opštinskih preduzeća i ustanova na rješavanju kako svakodnevnih izazova, tako i različitih projekata važnih za grad.

Govoreći o aktivnostima „Komunalno-stambenog“ preduzeća, Božović je kazao da se intenzivno radi na završetku projekta uvođenja led rasvjete, te da bi uskoro trebalo da dobiju gotov sistem na upravljanje, za šta već imaju osposobljene ljude.

„Kada se realizuju veliki projekti poput ovog uvijek morate imati u vidu da može doći do manjih odstupanja. Građani su imali opravdane primjedbe i zaslužuju izvinjenje. Neosporan je značaj ovog projekta za grad. On je već u fazi realizacije donio značajne uštede za grad, što možemo ocijeniti kao dobar početak“, rekao je Božović.

Pored ovih aktivnosti, „Komunalno stambeno“ redovno radi i na održavanju zelenila.

„Opština Herceg Novi odlučila je da podrži nastavak akcije „Neka bude čisto“. Kao što znate, Zavod za zapošljavanje organizuje javni rad u trajanju od četiri mjeseca. Prepoznajući značaj poslova koji se kroz ovu akciju obavljaju, lokalna uprava je odlučila da po tri radnika „Komunalnog“ i „Čistoće“ angažuje i nakon sezone. To nam je posebno važno u dijelu održavanja pojasa uz Jadransku magistralu“, saopštio je Božović.

On je istakao i da je do jedanaestog mjeseca zabranjeno rezanje palmi, prema nalogu Fitosanitarne inspekcije. Trenutno je u toku treće tretiranje palmi koje su zaražene takozvanim „surlašem“.

Sekretar Peulić informisao je da je formiran stručni tim za izradu Lokalnog plana upravljanja otpadom 2016-2020, koji uveliko radi. Izradom ovog plana, u skladu sa Državnim planom upravljanja otpadom,  riješiće se važna pitanja, među kojima i ona u nadležnosti “Komunalno-stambenog” – odlaganje zelenog i građevinskog otpada.

„Odlaganje zelenog i građevinskog otpada problem je koji Herceg Novi ima već duži niz godina. Odgovorno smo pristupili zadatku da predložimo rješenje koje je dugoročno održivo“, kazao je Peulić.

Plan će dati finansijsku konstrukciju svih planiranih objekata, postrojenja i opreme potrebne za realizaciju projekta zbrinjavanja zelenog otpada  po zajedničkom projektu koji je urađen sa opštinom Tivat, Kotor i Budva  u kordinaciji preduzeća „Komunalno –stambeno“.

Najavio je i radnu posjetu Neumu. Cilj je da se predstavnici Sekretarijata iz prve ruke upute u način funkcionisanja tamošnjeg postrojenja za reciklažu građevinskog otpada u Moševićima,  investicionu vrijednost izgradnje i primjenjivost tog rješenja kod nas.

„Plan treba da predvidi aktivnosti u narednih nekoliko godina, sprovodiće se u fazama. Radimo na prijedlozima koji će biti dugoročno održivi – i ekološki i ekonomski.  Ovo su pitanja za koja treba što prije ponuditi rješenja, imajući u vidu ubrzani razvoj Herceg Novog i sve investicije koje se realizuju ili su u planu“, zaključio je Peulić. 

Portal Analitika