Iz Ministarstva su podsjetili da je kroz prvi javni poziv za dodjelu podrške kada su u pitanju voćni zasadi, iskorišćeno oko 85 odsto sredstava opredeljenih za tu budžetsku liniju.
"Korisnici sredstava su pravo na podršku iskoristili za nabavku sertifikovanog sadnog materijala, opreme i namjenske mehanizacije za voćarstvo", kazali su iz Ministarstva.
Ministarstvo ostatak sredstava opredijeljuje kroz drugi javni poziv isključivo za podršku sadnji voća, odnosno za nabavku sertifikovanog sadnog materijala, a sve u cilju povećanja površina pod voćnim zasadima.
"Visina podrške je do 50 odsto od ukupne investicije. Jedno poljoprivredno gazdinstvo može ostvariti maksimalnu visinu podrške do pet hiljada EUR u toku godine", dodaje se u pozivu.
Minimalna vrijednost investicije je 500 EUR.
Zahtjev za podršku i potrebna dokumenta dostavljaju se isključivo putem pošte na adresu Ministarstva.
Na javni poziv se mogu prijaviti pojedinci ili preduzeća koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
Neki od specifičnih kriterijuma prihvatljivosti su da minimalna površina novopodignutog zasada mora biti za jagodaste voćne vrste 0,3 hektara, a za sve ostale voćne vrste 0,5 hektara.
"Zemljište na kojem je podignut zasad poljoprivrednici su dužni da održavaju u dobrom poljoprivrednom i ekološkom stanju pridržavajući se Kodeksa dobre poljoprivredne prakse. Prihvatljivi su dokazi o kupovini sadnog materijala izdati nakon 15. juna ove godine", navodi se u pozivu.
MINA