Društvo

Predstavili Google mapu sa pristupačnim objektima za OSI

Udruženje paraplegičara Podgorica predstavilo je danas Google mapu sa pristupačnim objektima za osobe sa invaliditetom (OSI), na kojoj se nalaze informacije o pristupačnosti za 343 objekta na teritoriji Crne Gore.
Predstavili Google mapu sa pristupačnim objektima za OSI
Portal AnalitikaIzvor

Google mapa, koja se nalazi na sajtu Udruženja paraplegičara Podgorica, je nastala u okviru projekta „OSI - Pristupačnost i Crna Gora“, koji je finansirao Telekom, u sklopu konkursa "Za svako dobro".

Generalni sekretar Udruženja paraplegičara Podgorica, Dejan Bašanović, kazao je danas, na pres konferenciji, da je cilj projekta bio potpuna informisanost OSI o pristupačnim javnim objektima i javnim površinama na području Crne Gore.

„Ovakva mapa je urađena prvi put, jer nemamo informaciju da bilo koja zemlja posjeduje sve informacije o pristupačnim objektima za OSI. Pokušali smo da, tokom proteklih nekoliko mjeseci, ažuriramo što veći broj objekata. Trenutno su na sajtu ažurirana 343 objekta“, kazao je Bašanović u PR Centru.

On je podsjetio da u Crnoj Gori ne postoji nijedan objekat koji je u potpunosti pristupačan OSI, pa je ideja prilikom realizacije projekta bila da se, kako je pojasnio, postave objekti koji zadovoljavaju uslove za kretanje osoba koje su korisnici invalidskih kolica.

„Smatrali smo da su kornisici invalidskih kolica u dijelu uklanjanja arhitektonskih barijera najzahtjevniji“, kazao je Bašanović.

Na sajtu se, kako je naveo, nalaze informacije i o pristupačnim objektima koji posjeduju taktilne crte za slijepe ili slabovide osobe.

„Ono što je bitno jeste da je ovo interaktivna mapa, koja stalno može da se dopunjuje. Postoji interesovanje iz državnih institucija da postave link Udruženja na svome sajtu i na taj način ćemo omogućiti da ovu mapu vidi što veći broj osoba“, rekao je Bašanović.

Mapa će se, kako je dodao, nalaziti i na sajtu Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.

Bašanović je pojasnio da se restorani nijesu našli na mapi jer ne posjeduju toalet za OSI.

„Ukoliko ne postoji toalet za korisnike invalidskih kolica, oni ne mogu duže da se zadržavaju u ovom objektu“, naveo je on.


Projekt menadžerka Udruženja paraplegičara Podgorica, Sandra Vukčević, ocijenila je da mapa predstavlja vid inkluzije OSI i mogućnost da se digitalne tehnologije koriste u oblasti pristupačnosti objekata OSI.

„Da biste pristupili Google interaktivnoj mapi, potrebno je da ukucate veb sajt Udruženja paraplegičara Podgorica www.osipodgorica.me , nakon čega ćete primjetiti da se odmah na početku otvara mapa. To omogućava njeno lako pronalaženje“, navela je Vukčević.

Postoje, kako je istakla, razni načini uz pomoć koji mogu da se pretraže objekti.

„Imamo mogućnost da pretražujemo po nazivu objekta, lokaciji i kategoriji objekta. Takođe postoji mogućnost da pretražujete mapu na osnovu kategorija koje su prikazane slikama ispod Google mape“, pojasnila je Vukčević.

Prema njenim riječima, ono što čini mapu interaktivnom jeste da OSI mogu da daju svoje mišljenje o pristupačnosti objekta.

„Ukoliko smtraju da je objekat više pristupačan nego što je u mapi ocijenjeno imaju mogućnost da ispod objekta stave mišljenje o pristupačnosti“, navela je Vukčević.

Mapa omogućava i, kako je dodala, prikaz pristupačnih objekata koji su poslednji dodati.

„Nadam se da će vremenom biti sve više prostupačnih objekata, koji će biti uneseni u mapu i na taj način ćemo pomoći OSI“, rekla je Vukčević.

Kompletan material sa konferencije dostupan je na linku http://prcentar.me/index.php/pres-konferencije/item/878-v .

Portal Analitika