Region

Kriminalni klanovi: Luka Bojović - ratišta, zemunski klan, sve više čitulja

U ovom izdanju serijali ''Kriminalnih klanova'' Blic.rs se dotakao Luke Bojovića. Počeo je kao Arkanov najmlađi ađutant, ali se u podzemlju ''proslavio'' kao naslednik šefova zemunskog klana Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića, dok nije osuđen u Španiji.
Kriminalni klanovi: Luka Bojović - ratišta, zemunski klan, sve više čitulja
Portal AnalitikaIzvor

Luka Bojović (43), stariji sin Vuka vajara i dugogodišnjeg direktora beogradskog Zoološkog vrta, imao je samo 19 godina kada se za njega pročulo nakon ranjavanja Mihajla Divca, žestokog momka sa beogradskog asfalta, jedne od zvijezda dokumentarca ''Vidimo se u čitulji''. Zapravo, fama o Bojoviću proširiće se na Beograd sa bosanskih i hrvatskih ratišta, koja je Luka pohodio sa svojim idolom Arkanom u Srpskoj dobrovoljačkoj gardi.

Uslovne kazne

U Srbiji je prvi put hapšen 1995. Prilikom rutinske kontrole u poker-klubu, u centru prijestonice, kod njega je nađen nelegalni pištolj, pa je osuđen na šest mjeseci zatvora, uslovno dvije godine. Mjesec dana poslije te presude osuđen je na tri mjeseca zatvora (uslovno godinu dana) zbog napada na zatvorskog čuvara. Nekoliko godina kasnije opet je uhapšen i dobio je šestomjesečnu robiju.

Zemunski klan

Nakon što je zemunski klan 2003. ubio premijera Zorana Đinđića u akciji ''Sablja'', koja je uslijedila, ''zemunci'' su praktično zbrisani. Kako će srpski istražni organi kasnije utvrditi, Bojović će preuzeti njihove poslove. On u znak odmazde za Arkanovo ubistvo, po navodima optužnice koja će biti podignuta tek 2010. na osnovu iskaza Sretka Kalinića, organizuje i niz zločina u kojima su ubijeni Branko Jeftović Jorga, a Andrija Drašković i Zoran Nedović Šok preživjeli su atentate u kojima su stradali njihovi telohranitelji Dejan Živančević i Milutin Jovičić.

Rat sa Šaranovićem

Nestankom Slobodana Radonjića, u julu 2009, počeo je, međutim, sukob koji je odnio na desetine života. Za ubistvo svog brata Branislava te godine Slobodan Šaranović javno je ponudio milion eura za otkrivanje nalogodavca. Luka se ubrzo sklonio iz Srbije.

Španija

U februaru 2012. španska policija ga je uhapsila u Valensiji, i to zajedno sa Vladimirom Milisavljevićem, zvanim Vlada Budala, odbjeglim pripadnikom zemunskog klana, Sinišom Petrićem, članom eskadrona smrti Magdine grupe, i Vladimirom Mijanovićem zbog udruživanja u kriminalnu grupu, nelegalnog oružja i falsifikovanja dokumenata.

Od tada navodno Lukinim poslovima rukovodi Filip Korać, čovjek od njegovog najvećeg povjerenja.

I dok je Luka čekao suđenje u Madridu, Šaranovići su uzvratili udarac. U Beogradu je u aprilu 2013. ubijen njegov mlađi brat Nikola. Ubrzo je u Baru u sumnjivoj saobraćajnoj nesreći poginuo Bojovićev saradnik Luka Đurović, a u Beogradu je ubijen i Lukin prijatelj iz vremena vojevanja s Arkanom Rade Rakonjac.

U Srbiji slobodan

Bojović je nedavno u Srbiji pravosnažno oslobođen optužbi da je učestvovao u ubistvu Jeftovića, za pokušaj ubistva Nedovića i Draškovića, kao i za ubistva njihovih telohranitelja. Optužbi je oslobođen i Vladimir Milisavljević, dok je Sretko Kalinić osuđen na 35, a Miloš Simović na 30 godina zatvora. Apelacioni sud je potvrdio tu presudu, pa je nedavno za njim povučena potjernica.

Bojović ima pravo na uslovni otpust i otuda bi iz zatvora u Španiji, gde služi kaznu od 18 godina, mogao da bude pušten već 2021.

Bilo kako bilo, Bojovićev medijski dosije u Srbiji je daleko puniji nego policijski. Za razliku od srpskih službi koje su se godinama bavile spekulacijama, španske su ekspresno prikupile dokaze i održale čas kolegama.

Hapšenje Filipa Koraća

Lukin najbliži saradnik Filip Korać prije mjesec dana uhapšen je u Zvorniku, RS, poslije ubistva Čede Đokića. Ubrzo je pušten jer protiv njega nisu nađeni materijalni dokazi da je povezan s tim zločinom. (Blic)

Portal Analitika