Svijet

BALKANSKA PREPUCAVANJA: Čija je Majka Tereza?

Nakon što je papa Franjo danas proglasi sveticom Majku Terezu, dvije balkanske zemlje posebno su slavile kanonizaciju žene koju obje strastveno prisvajaju.
BALKANSKA PREPUCAVANJA: Čija je Majka Tereza?
Portal AnalitikaIzvor

I dok je Majka Tereza širom svijeta poznata po svom radu sa siromašnima u Kalkuti, o njenim korijenima se uzavrelo raspravlja u jugoistočnoj Evropi, gdje je odrasla.

Majka Tereza rođena je kao Agnes Gondža Bojadžiju (Agnes Gonxha Bojaxhiu) 1910. u Skoplju, tada dijelu Osmanskog Carstva, a danas glavnom gradu Makedonije. Majka joj je bila etnička Albanka porijeklom s Kosova. Ali, o korijenima njenog oca najviše se raspravlja: većina ljudi, posebno u Albaniji, tvrdi da je i on bio etnički Albanac, iako neki Makedonci kažu da je bio Vlah. Ta prepirka odražava stara etnička suparništva na Balkanu. Susjedne zemlje, Albanija i Makedonija, takmiče se u prisvajanju svetice i dobitnice Nobelove nagrade za mir - obije zemlje imaju spomenike, saobraćajnice i bolnice koje nose njezino ime.

- Ona je rođena u Skoplju, ali se nikada nije izjašnjavala kao Makedonka. Uvijek je govorila o svojim albanskim korijenima i svojoj univerzanoj misiji - kaže albanski istoričar Moikom Zećo.

Makedonci, pak, kažu da je mjesto rođenja veoma važno.

- Zovemo je Skopjanka jer znamo da je naša - rekla je direktorica vladine komisije za odnose s vjerskim zajednicama Valentina Božinovska.

Regija se dramatično promijenila od rođenja Tereze. Turska vladavina je davna prošlost, prošla su dva svjetska rata, uspon i pad komunizma i Jugoslavije, te balkanski ratovi devedestih.

Tereza je krštena rimokatolkinja, što je u Skoplju bila manjinska religija. U tom gradu provela je djetinjstvo, ali je rano odlučila da će se posvetiti vjerskom životu. Napustila je dom sa 18 godina i preko Zagreba, čija je počasna građanka kasnije postala, stigla je u Samostan Sestara Loretskih u Dablin. Odatle će se 1929. zaputiti u Indiju.

Tridesetih godina prošlog vijeka njena majka i sestra preselile su se u Tiranu. Komunistički diktator Enver Hodža nije dopustio Terezi da ih posjeti... Albaniju je prvi put posjetila 1989, poslije Hodžine smrti, i obišla grobove članova svoje porodice i zgradu u kojoj su živjeli.

Genc Zajmi (78) i danas živi u toj zgradi i sjeća se kako mu je Terezina majka pokazivala njena pisma puna ljubavi.

- Neprihvatljivo je da Makedonija smatra Majku Terezu simbolom nacije - tvrdi on.

Većinski muslimanska Albanija proglasila je datum Terezine beatifikacije 2003. državnim praznikom.

- Slavni ljudi pripadaju cijelom čovječanstvu, ali oni imaju i svoje korijene, imaju narode s kojima su povezani krvlju - rekao je albanski pisac Ismail Kadare.

Makedonija nije ništa manje ponosna na slavnu kćerku Balkana. Spomen dom Majke Tereze u Skoplju, izgrađen na mjestu gdje je krštena, dnevno privlači 500 posjetilaca.  I ta, većinski pravoslavna, zemlja na nekoliko načina proslavlja Terezinu kanonizaciju, uključujući i posebnu misu papinskog izaslanika 11. septembra. Narodna banka izdaće prigodnu srebrnu komemorativnu kovanicu u njenu čast.

- Ona je ovdje rođena, školovana, živjela je tu, ovdje se igrala sa svojim prijateljicama, činjenica je da je iz Skoplja - kaže 28-godišnja Skopljanka Maja Vaneska.

Majka Tereza je četiri puta kratko posjetila Makedoniju prije smrti 1997, a Božinovska kaže da je simbol „kulturnog ujedinjenja“ Makedonije, u kojoj su četvrtina stanovništva etnički Albanci. Napetosti između dvije etničke grupe nijesu rijetkost, a Albanci su se posebno žalili kada je na spomeniku Majki Terezi u Skoplju natpis uklesan na makedonskom i engleskom, čime je ignorisan ključni dio njenog identiteta.

A što je na tu temu govorila sama Tereza?

- Krvlju, ja sam Albanka. Građanski, ja sam Skopjanka. Državljanstvom, ja sam Indijka. Vjerom, ja sam katolikinja. Svojim pozivom, pripadam svijetu. Srcem, pripadam u cijelosti Isusu.

Kada je Albanija službeno zatražila da se tijelo Majke Tereze prenese i pokopa u Tirani, Indija, čija je državljanka bila od 1951. godine, to je glatko odbila.

- Ona je pokopana u svojoj zemlji - poručile su tamošnje vlasti.

Renata Kutera Zdravkovska, direktorica spomen doma u Skoplju, tvrdi kako je jasno da je nacionalnost Majci Terezi malo značila.

- Mislim da bi bila duboko nesretna da čuje ovakvu raspravu.

Izvor i foto: Jutarnji.hr/HinaRupak De Chowdhuri/REUTERS

Portal Analitika