Društvo

SUP: Položaj zaposlenih postaje sve teži i nepovoljniji

Svakodnevni pritisci i teška ekonomska situacija u kojoj se nalaze radnici Uprave policije mogu dovesti do štrajka, saopšteno je iz tog sindikata. Oni u kazali da je na sjednici postignuto puno jedinstvo članova Glavnog odbora u odbrani njihovih prava.
SUP: Položaj zaposlenih postaje sve teži i nepovoljniji
Portal AnalitikaIzvor

“Pored veoma loše i teške ekonomske situacije u kojoj se nalazimo zajedno sa svojim porodicama, svjedoci smo svakodnevnih pritisaka koje svaki naš član trpi na radnom mjestu. Nedovoljno posvećen odnos poslodavca, ali nažalost i države, ne ostavlja nam dovoljno prostora za reagovanje već nas primorava da, u cilju zaštite i opstanka svojih porodica, pribjegnemo svim zakonom dozvoljenim metodama, pa čak i onim najmanje popularnim a koje su postale svakodnevnica  kada je u pitanju pomoć i zaštita zaposlenih”, navodi se u saopštenju.

Nezadovoljni su I činjenicom da još nije potpisan kolektivni ugovor.

“Prema ovom pitanju nadležne institucije u ovom trenutku imaju krajnje ambivalentan odnos. Apsolutna nezainteresovanost za rešavanje ovog važnog pitanja za sve zaposlene u Upravi policije i MUP-u ukazuje da nekome baš i odgovara ovakvo stanje kako zaposleni ne bi imali ni dio prava koja im pripadaju u uređenim sistemima”, saopšteno je iz Sindikata UP.
Oni kažu da povećanje njihovih dohodaka koje su ostvarili, nije dovoljno.

“Poslednji u nizu udara na zaposlene je predlog MUP-a da se zaposlenima u Upravi policije smanje naknade za smrt člana porodice koje su do sada iznosile 6 neto zarada. Po pomenutom predlogu ta naknada bi ubuduće iznosila maksimalno 800 eura što znači tri puta manje nego što je do sada dobijao službenik u zvanju stariji policajac prve klase kojih je u Upravi policije brojčano najviše. Informišemo vas da smo o istom saznali kada je ovakav predlog već dobio podršku Vlade”, piše u saopštenju.

Iz sindikata tvrde da im je nedavno zaprijećeno da će se svaka tužba koju podnesu zaposleni provjeriti u kriminalističkoj policiji.

“Stiče se utisak da se zaposleni želi zastrašiti. Postavlja se pitanje da li to neko želi da kontroliše sudsku vlast koja je prema Ustavu ove zemlje nezavisna? Bilo kako bilo, povlačenja tužbi nema i neće ih ni biti dok god poslodavac ne bude redovno i pravedno zaposlenom isplaćivao svaki pošteno i teško zarađeni euro”, navodi se u saopštenju.

Nezadovoljni su jer je Kodeksom policijske etike zabranjeno komentarisanje na društvenim mrežama.

“Niko nas nije pitao niti konsultovao o tome a trebalo je, i moralo je. Valjda se policijskom službeniku neće uskratiti privatnost i sloboda govora jer je to pravo deklarativno dozvoljeno svim građanima. Neko želi da budemo građani drugog reda! Postavlja se pitanje kako i zašto? Želimo da ovo prokomentarišu zaštitnici ljudskih prava i sloboda i daju svoja mišljenja.”

Portal Analitika