Vlasnici pasa ogorčeni su zakonom i traže od Glavnog grada da im obezbijede prostor gdje ih niko neće kažnjavati, i gdje će moći da izvedu kućnog ljubimca. Mada i do tog mjesta moraju doći preko javnih površina.
Jedan od vlasnika pasa Danilo Bošković kaže da je zakon potpuno jasan, ali da nije primjenljiv kod nas.
-Ako su već predvidjeli kazne od po 100 eura za izvođenje pasa na javnu površinu onda neka kod svake zgrade naprave površine predviđene za šetnju životinja. Ja sam protiv tog zakona, jer mi nijesmo toliko uređena država da ga možemo sprovoditi. Neka urede druge stvari pa ćemo lako za pse. Da bog da nam psi bili najveći problem. Ako već žele da brinu o psima bolje da riješe problem pasa lutalica i da obezbijede akdekvatan azil za njih – rekao je Bošković.
Damira Kalač je vlasnik dva psa. Ona kaže da nema nikakav problem sa kažnjavanjem jer je činjenica da se brojni vlasnici neodgovorno ponašaju prema psima.
-Ipak, prije nego što počne da naplaćuju kazne na osnovu prijava zbog toga što neko ljubimca izvodi na javnu površinu, Glavni grad bi trebalo da obezbijedi parkove za pse, odnosno prostor da ti isti ljubimci mogu negdje nesmetano da provode vrijeme. U Crnoj Gori postoji samo jedna park za pse na Ćemovskom polju, i on je napravljen samo zahvaljujući inicijativi grupe građana i pomoći NVO sektora. Vjerujem da nadležni u Glavnom gradu nemaju pojma da taj park uopšte i postoji. Poražavajuće koliko su nezainteresovani, a puna su im usta priče o dobroj saradnji i namjeri da ispune potrebe i želje građana – smatra Kalač.
Nevladine organizacije koje se bave zaštitom životinja traže prijem kod gradonačelnika Podgorice Slavoljuba Stijepovića. Oni će od njega zahtijevati da za pse obezbijede prostor. Milica Đikanović, predsjednik NVO Ruka-šapi kazala je da se prije svega psi moraju čipovati.
-Predvidjeli su kaznu od 100 eura. Kako znaju da je neko vlasnik psa, ako životinja nema čip. To je jedini dokaz da je on pravi vlasnik pas. Zbog toga se neće moći kažnjavati vlasnici jer niko ne može dokazati ko je vlasnik. I tako smo se opet vratili na čipovanje pasa koje je urgentno. Planiramo da se obratimo gradonačelniku i da tražimo da preduzme nešto. Ne znamo da li će to imati ikakvog efekta, ali bar ćemo pokušati. Na Ćemovskom polju su ljudi od sovjih sredstava napravili park za pse. Isto tako i Glavni grad može nešto uraditi na tom neiskorišćenom prostoru – kaže Đikanović.
Ona kaže da je zakon u ovom dijelu potpuno neprimjenljiv u Glavnom gradu, te da ima mnogo važniji stvari kada je dobrobit životinja u pitanju od izvođenja psa na javnu površinu.
-Svakodnevno imamo trovanje, napuštanje, zlostavljanje, borbe pasa, maltretiranje, a izgleda da je društvu najveći problem hoće li vlasnik da izvede psa na povocu ili neće i da li će da bude na javnoj površini. Glavni grad mora da obezbijedi površinu na koju možemo da izvodimo pse, a to nijesu obezbijedili. Zato se ne može reći pas ne može na javnu površinu, ako nije obezbijeđena površina na kojoj može – kaže Đikanović.
Odbornik DF-a Miodrag Bešović smatra da se ovaj zakon ne može primijeniti. On kaže da je svuda u svijetu dozvoljeno izvođenje pasa na javnim površinama i u parkovima.
-Ne vidim način gdje bi ljudio mogli da izvedu pse a da to nije javna površina i u kojem je to dijelu grada. Ne može se to tako lako primijeniti i zabraniti ljudima da kućne ljubimce izvode na javnim površinama. Niti je grad spreman za takav zakon. Oni tako jednostavno donesu zakon koji ne može u praksi da se provodi. Viša potreba je bila pomoći azilu i da se organizuju neke službe za pse lutalice koje ugrožavaju građane. Ukoliko se odredi i neki prostor za njih, kuda će ih vlansici pasa dovesti do tog mjesta-opet moraju preko javne površine. Morala se struka konsultovati da bi donijeli zakon koji možemo sprovoditi – smatra Bešović. (Dan)
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Vlasnici kućnih ljubimaca ogorčeni zakonom: Psima zabranili prolaz kroz parkove
Vlasnici kućnih ljubimaca ogorčeni zakonom: Psima zabranili prolaz kroz parkove
Zakon o komunalnim djelatnostima koji je juče stupio na snagu izazvao je lavinu komentara, naročito za dio koji se odnosi na izvođenje pasa na javnim mjestima. Ukoliko vlasnici pasa ipak odluče da prošetaju psa ulicama grada ili u parku sa sobom će morati da ponesu i 100 eura kako bi platili kaznu za to. Nejasno je samo kako će nadležni da dokažu da je to vlasnik psa kada životinja nije čipovana. Zbog toga je ovaj član zakona potpuno neprimjenljiv u Podgorici.
Portal AnalitikaIzvor