Društvo

Vlasnici kućnih ljubimaca ogorčeni zakonom: Psima zabranili prolaz kroz parkove

Za­kon o ko­mu­nal­nim dje­lat­no­sti­ma ko­ji je ju­če stu­pio na sna­gu iza­zvao je la­vi­nu ko­men­ta­ra, na­ro­či­to za dio ko­ji se od­no­si na iz­vo­đe­nje pa­sa na jav­nim mje­sti­ma. Uko­li­ko vla­sni­ci pa­sa ipak od­lu­če da pro­še­ta­ju psa uli­ca­ma gra­da ili u par­ku sa so­bom će mo­ra­ti da po­ne­su i 100 eura ka­ko bi pla­ti­li ka­znu za to. Ne­ja­sno je sa­mo ka­ko će nad­le­žni da do­ka­žu da je to vla­snik psa ka­da ži­vo­ti­nja ni­je či­po­va­na. Zbog to­ga je ovaj član za­ko­na pot­pu­no ne­pri­mjen­ljiv u Pod­go­ri­ci.
Vlasnici kućnih ljubimaca ogorčeni zakonom: Psima zabranili prolaz kroz parkove
Portal AnalitikaIzvor

Vla­sni­ci pa­sa ogor­če­ni su za­ko­nom i tra­že od Glav­nog gra­da da im obez­bi­je­de pro­stor gdje ih ni­ko ne­će ka­žnja­va­ti, i gdje će mo­ći da iz­ve­du kuć­nog lju­bim­ca. Ma­da i do tog mje­sta mo­ra­ju do­ći pre­ko jav­nih po­vr­ši­na. 
Je­dan od vla­sni­ka pa­sa Da­ni­lo Bo­ško­vić ka­že da je za­kon pot­pu­no ja­san, ali da ni­je pri­mjen­ljiv kod nas. 
-Ako su već pred­vi­dje­li ka­zne od po 100 eura za iz­vo­đe­nje pa­sa na jav­nu po­vr­ši­nu on­da ne­ka kod sva­ke zgra­de na­pra­ve po­vr­ši­ne pred­vi­đe­ne za šet­nju ži­vo­ti­nja. Ja sam pro­tiv tog za­ko­na, jer mi ni­je­smo to­li­ko ure­đe­na dr­ža­va da ga mo­že­mo spro­vo­di­ti. Ne­ka ure­de dru­ge stva­ri pa će­mo la­ko za pse. Da bog da nam psi bi­li naj­ve­ći pro­blem. Ako već že­le da bri­nu o psi­ma bo­lje da ri­je­še pro­blem pa­sa lu­ta­li­ca i da obez­bi­je­de ak­de­kva­tan azil za njih – re­kao je Bo­ško­vić. 
Da­mi­ra Ka­lač je vla­snik dva psa. Ona ka­že da ne­ma ni­ka­kav pro­blem sa ka­žnja­va­njem jer je či­nje­ni­ca da se broj­ni vla­sni­ci neo­d­go­vor­no po­na­ša­ju pre­ma psi­ma. 
-Ipak, pri­je ne­go što poč­ne da na­pla­ću­ju ka­zne na osno­vu pri­ja­va zbog to­ga što ne­ko lju­bim­ca iz­vo­di na jav­nu po­vr­ši­nu, Glav­ni grad bi tre­ba­lo da obez­bi­je­di par­ko­ve za pse, od­no­sno pro­stor da ti isti lju­bim­ci mo­gu ne­gdje ne­sme­ta­no da pro­vo­de vri­je­me. U Cr­noj Go­ri po­sto­ji sa­mo jed­na park za pse na Će­mov­skom po­lju, i on je na­pra­vljen sa­mo za­hva­lju­ju­ći ini­ci­ja­ti­vi gru­pe gra­đa­na i po­mo­ći NVO sek­to­ra. Vje­ru­jem da nad­le­žni u Glav­nom gra­du ne­ma­ju poj­ma da taj park uop­šte i po­sto­ji. Po­ra­ža­va­ju­će ko­li­ko su ne­za­in­te­re­so­va­ni, a pu­na su im usta pri­če o do­broj sa­rad­nji i na­mje­ri da is­pu­ne po­tre­be i že­lje gra­đa­na – sma­tra Ka­lač. 
Ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je ko­je se ba­ve za­šti­tom ži­vo­ti­nja tra­že pri­jem kod gra­do­na­čel­ni­ka Pod­go­ri­ce Sla­vo­lju­ba Sti­je­po­vi­ća. Oni će od nje­ga zah­ti­je­va­ti da za pse obez­bi­je­de pro­stor. Mi­li­ca Đi­ka­no­vić, pred­sjed­nik NVO Ru­ka-ša­pi ka­za­la je da se pri­je sve­ga psi mo­ra­ju či­po­va­ti. 
-Pred­vi­dje­li su ka­znu od 100 eura. Ka­ko zna­ju da je ne­ko vla­snik psa, ako ži­vo­ti­nja ne­ma čip. To je je­di­ni do­kaz da je on pra­vi vla­snik pas. Zbog to­ga se ne­će mo­ći ka­žnja­va­ti vla­sni­ci jer ni­ko ne mo­že do­ka­za­ti ko je vla­snik. I ta­ko smo se opet vra­ti­li na či­po­va­nje pa­sa ko­je je ur­gent­no. Pla­ni­ra­mo da se obra­ti­mo gra­do­na­čel­ni­ku i da tra­ži­mo da pre­du­zme ne­što. Ne zna­mo da li će to ima­ti ika­kvog efek­ta, ali bar će­mo po­ku­ša­ti. Na Će­mov­skom po­lju su lju­di od so­vjih sred­sta­va na­pra­vi­li park za pse. Isto ta­ko i Glav­ni grad mo­že ne­što ura­di­ti na tom ne­is­ko­ri­šće­nom pro­sto­ru – ka­že Đi­ka­no­vić. 
Ona ka­že da je za­kon u ovom di­je­lu pot­pu­no ne­pri­mjen­ljiv u Glav­nom gra­du, te da ima mno­go va­žni­ji stva­ri ka­da je do­bro­bit ži­vo­ti­nja u pi­ta­nju od iz­vo­đe­nja psa na jav­nu po­vr­ši­nu. 
-Sva­ko­dnev­no ima­mo tro­va­nje, na­pu­šta­nje, zlo­sta­vlja­nje, bor­be pa­sa, mal­tre­ti­ra­nje, a iz­gle­da da je dru­štvu naj­ve­ći pro­blem ho­će li vla­snik da iz­ve­de psa na po­vo­cu ili ne­će i da li će da bu­de na jav­noj po­vr­ši­ni. Glav­ni grad mo­ra da obez­bi­je­di po­vr­ši­nu na ko­ju mo­že­mo da iz­vo­di­mo pse, a to ni­je­su obez­bi­je­di­li. Za­to se ne mo­že re­ći pas ne mo­že na jav­nu po­vr­ši­nu, ako ni­je obez­bi­je­đe­na po­vr­ši­na na ko­joj mo­že – ka­že Đi­ka­no­vić. 
Od­bor­nik DF-a Mi­o­drag Be­šo­vić sma­tra da se ovaj za­kon ne mo­že pri­mi­je­ni­ti. On ka­že da je svu­da u svi­je­tu do­zvo­lje­no iz­vo­đe­nje pa­sa na jav­nim po­vr­ši­na­ma i u par­ko­vi­ma. 
-Ne vi­dim na­čin gdje bi lju­dio mo­gli da iz­ve­du pse a da to ni­je jav­na po­vr­ši­na i u ko­jem je to di­je­lu gra­da. Ne mo­že se to ta­ko la­ko pri­mi­je­ni­ti i za­bra­ni­ti lju­di­ma da kuć­ne lju­bim­ce iz­vo­de na jav­nim po­vr­ši­na­ma. Ni­ti je grad spre­man za ta­kav za­kon. Oni ta­ko jed­no­stav­no do­ne­su za­kon ko­ji ne mo­že u prak­si da se pro­vo­di. Vi­ša po­tre­ba je bi­la po­mo­ći azi­lu i da se or­ga­ni­zu­ju ne­ke slu­žbe za pse lu­ta­li­ce ko­je ugro­ža­va­ju gra­đa­ne. Uko­li­ko se od­re­di i ne­ki pro­stor za njih, ku­da će ih vlan­si­ci pa­sa do­ve­sti do tog mje­sta-opet mo­ra­ju pre­ko jav­ne po­vr­ši­ne. Mo­ra­la se stru­ka kon­sul­to­va­ti da bi do­ni­je­li za­kon ko­ji mo­že­mo spro­vo­di­ti – sma­tra Be­šo­vić. (Dan)

Portal Analitika