Pobjeda protiv Slovenije u Ljubljani

Muška seniorska reprezentacija ostvarila je pobjedu u posljednjem kontrolnom meču u sklopu priprema za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo koje je na programu naredne godine - izabranici selektora Bogdana Tanjevića u Ljubljani su savladali selekciju Slovenije 91:83 (26:22, 27:21, 20:23, 18:17).

''Crveni'' su u pripremnom periodu ostvarili osam pobjeda, uz jedan poraz (tri trijumfa protiv Mađarske i dva protiv Švajcarske na Zlatiboru, pobjede protiv Makedonije i Bosne i Hercegovine, te poraz od Belgije na turniru u Skoplju), a pobjedom protiv odličnog protivnika u dvorani ''Stožice'' u glavnom gradu Slovenije potvrdili su da spremno dočekuju premijerni meč u kvalifikacijama koji je na programu 31. avgusta, kada će u Podgorici gostovati Slovačka.

Našu reprezentaciju do pobjede je predvodio Nikola Vučević sa 20 poena, deset asistencija i sedam skokova, Nemanja Vranješ je postigao 15 (pet trojki iz isto toliko pokušaja), Nikola Ivanović i Derek Nidamupisali su po 13, a dvocifren učinak imao je i Bojan Dubljević sa 13.

U poraženoj selekciji najbolji je bio Zoran Dragić sa 16 poena, dok su Klemen Prepelič, Jaka Blažič i Alen Omić upisali po 12 poena.

Statistika utakmice Slovenija – Crna Gora

[trofej-mk-kosarka-makedonija-crna-gora-17082016-3174]

Slovenija je vodila do sredine prve četvtine (13:12), ali je naša reprezentacija nakon serije 12:3 koju je zaključio Nikola Ivanović povela 24:15 u 7. minutu. Nakon prve dionice,''crveni'' su vodili 26:22.

Nakon što je domaćin prišao na dva poena (28:26) na početku druge dionice, izabraniciBogdana Tanjevića uzvratili su serijom 8:2 i trojkom Nemanje Vranješa poveli 36:28 u 14. minutu. Prednost je prvi put bila dvocifrena u 17. minutu kada je Petar Popović pogodio za vođstvo 46:36. Na velikom odmoru bilo je 53:43.

Do finiša trećeg perioda, naša reprezentacija održavala je sigurnu prednost, ali su Slovenci prišli na samo dva poena minusa (61:59), tri minuta i 43 sekunde prije kraja. Izjednačenja nije bilo, jer su ''crveni'' ponovo preuzeli kontrolu i u posljednjih deset minuta ušli su sa ''plus sedam'' – 73:66.

Derek Nidam je trojkom donio 13 poena prednosti (81:68) u 34. minutu i pitanje pobjednika već tada se moglo naslutiti. ''Crveni'' su sigurnom igrom priveli meč kraju i pobjedom napravili odličnu uvertiru uoči početka kvalifikacija.

''Crveni'' će kvalifikacije će početi 31. avgusta duelom protiv Slovačke u Podgorici.

Rivali u kvalifikacionoj grupi su još Gruzija i Albanija.