Komentarišući to što je ministar finansija u Vladi izbornog povjerenja, Raško Konjević, Ustavnom sudu podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti dijela Zakona o PDV-u, kojim se po nižoj stopi oporezuju ugostiteljske usluge samo za hotele visoke kategorije, Gvozdenović je nakon sjednice Vlade rekao da je izvršna vlast "imala jasnu politiku u vezi sa poreskim sistemom".
"Ako ste pratili politiku ovog Ministarstva od 2013. godine, a i prije, vidjeli ste da postoji jasna i konzistentna politika koja je vezana za poreski sistem. I zbilja ne mogu da se sjetim da je neko od članova Vlade u prethodnom periodu, kad smo definisali takvu politiku, a članovi Vlade, kao što je bio ministar Konjević, bili su na nekim drugim funkcijama, ne sjećam se zbilja, a mogu to formalno da pogledam, da su imali primjedbe na takvu politiku koja se odnosi na optimizaciju poreske politike, posebno na dokument koji smo usvojili, gdje su eksplicitno definisane mjere koje treba da doprinose ubryanom rayvoju visokokvalitetnog turizma", rekao je Gvozdenović.
On je kazao da je prije desetak godina donešeno određeno rješenje, te da su tada napravili značajan korak i poreski sistem optimizovali, tako što je poreska stopa za smještaj sa 17 svedena za 7 posto.
"To je jako dobro rjšenje koje je dovelo do povećanje broja objekata u turizmu, a promet je od 2006. porastao sa 200 miliona na preko 800 miliona eura", rekao je Gvozdenović.
On je istakao da poreski sistem u Crnoj Gori, s aspekta turizma, nije konkurentan.
"Od svih mediteranskih zemalja, jedino Albanija ima veći porez od nas. Sve druge mediteranske zemlje imaju nižu poresku stopu na ugostiteljske objekte u prosjeku 11,5 odsto, a kod nas je 19 odsto. Rješenje koje je sada uvedeno za hotele sa četiri zvjezdice na sjeveru i pet na jugu je nešto što ne stvara nikakav negativan finansijski efekat", kazao je on. (Portal RTCG)