Nejmar donio prvo zlato Brazilu na OI!

Fudbaleri Brazila su osvojili svoje prvo olimpijsko zlato pobjedom nad Njemačkom poslije boljeg izvođenja penala - 5:4. U regularnom toku rezultat je bio 1:1.

Brazilci su se tako na Marakani bar malo osvetili "pancerima", koji su im prije dvije godine u Belo Horizonteu nanijeli jedan od najbolnijih poraza u istoriji - 7:1.

Da se ova noć neće odvijati kao košmar za domaćina nagovijestio je Nejmar fantastičnim slobodnjakom u 27. minutu, ali je Maks Mejer poslije 15-ak minuta igre u drugom poluvremenu izjednačio. Golova nije bilo do kraja, pa su o olimpijskom zlatu odlučivali penali.

Nejmar je ponovo bio u centru pažnje u posljednjoj penal seriji. Nakon osam uspješnih šuteva, Veverton je zaustavio udarac Nilsa Petersena u petoj seriji, a onda je na scenu kročio heroj nacije.

Nejmar je preciznim udarcem svojoj zemlji donio ono što nikad dosad nije osvojila, iako iza sebe ima pet titula svjetskog prvaka. Brazil je čak tri puta gubio u finalima olimpijskih turnira, a ima i dvije bronze.