Region

BIZARNI HIT MEĐU MENADŽERIMA: Infuzija po kućama

Među menadžerima u Beogradu postalo je popularno primanje infuzije za vraćanje energije. To, međutim, tvrde stručnjaci, može biti fatalno.
BIZARNI HIT MEĐU MENADŽERIMA: Infuzija po kućama
Portal AnalitikaIzvor

- Pomaže mi kad sam umoran ili pod stresom zbog posla. Ponekad, kad zaglavim u gradu do ujutru, pozovem ordinaciju i na kućnu adresu mi dođe medicinska sestra, da mi infuziju i kao nov idem na posao - priča za Blic J.M. (39), jedan od korisnika ove sve popularnije usluge.

U srpskoj prijestonici se otvorilo više ordinacija koje su postale veoma zaposlene.

- Dolazimo na željenu adresu, medicinska sestra i kolega u pratnji. Važno je samo da nam se javite unaprijed i da zakažete zato što smo prebukirani - rečeno je Blicu kada su telefonom okrenuli jednu od ovih ordinacija.

Na njihovom sajtu u ponudi se nalaze infuzija za sportiste, infuzija za zdrave, infuzija namijenjena regulaciji težine, infuzija za menadžment sindrom, infuzija da budete vječno mladi, infuzija vitamin C, infuzija za liječenje anemije.

- To je slani rastvor, ponekad stavimo vitamin C, magnezijum i još neke elektrolite. Ponekad dajemo i glukoznu terapiju - glasio je odgovor na pitanje što one sadrže.

A na pitanje kako daju infuziju i da li znaju da ona može biti fatalna kod osoba koje, na primjer, imaju tromb, uslijedilo je kontrapitanje: „Jeste li vi novinar?“

Ove ordinacije idu po kompanijama i nude svoje usluge. Cijene su astronomske i kreću se od 65 do 80 eura za jednu infuziju.

Kada se fiziološki rastvor i neki vitamin kupe u apoteci, sve košta do osam i po eura, dok medicinske sestre dolazak naplaćuju manje od 15 eura. Iz ovoga je jasno kolika je zarada. Međutim, to je najmanji problem. Ovdje je, tvrde stručnjaci, riječ o ozbiljnoj metodi koja može imati opasne posljedice.

- Ne postoji nijedan zdravstveni razlog da nekome tek tako dajete infuziju i to može biti opasno po život. Neko vas pozove telefonom i kaže vam da dođete da mu date infuziju da bi imao više energije ili da bi bolje izgledao. Neophodno je da ljekar pogleda pacijenta, uspostavi dijagnozu i potom prepiše terapiju. Ovdje imamo terapiju bez dijagnoze i to treba zabraniti - kaže za Blic dr Višeslav Hadži-Tanović, profesor interne medicine i kardiologije.

On navodi da su moguće mnogobrojne komplikacije.

- Ako je neko nestručan, može da uđe vazduh i da se napravi gasna embolija, što izaziva trenutnu smrt. To se, mada veoma rijetko, dešava i kod obučenih tehničara u bolnicama. Infuzija može da dovede do toga da se napravi tromb ili da se otkači neki koji postoji u organizmu, a to takođe može biti fatalno - dodao je on.

Olgica S, vlasnica jednog od centara, sa indignacijom odbija sve optužbe.

- Lično sam imala dvije estetske korekcije, a tek kasnije sam saznala da sam imala proširenje krvnog suda u mozgu. Svaki čovjek ima mnogo trombova u organizmu, svaka medicinska procedura ima i kontraindikacije, to ne možete da predvidite - kaže ona.

Na pitanje kako je moguće da se daje terapija bez uspostavljene dijagnoze, Olgica S. kaže „da je dijagnoza hroničan umor ili razni ekcemi, lišajevi ili ako ste više tih dana pili ili pušili“.

Izvor i foto: Blic/Ivana Mastilović Jasnić/RAS Srbija

Portal Analitika