Društvo

Potvrđeno 430 slučajeva kvrgave kože i 73 slučaja plavog jezika

Vakcinacija goveda na teritoriji Crne Gore je završena, a do danas je registrovano 430 slučajeva oboljelih goveda, saopšteno je iz Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Uz to, na području naše zemlje od prošle sedmice je registrovana i bolest plavog jezika, pa je do danas laboratorijskim ispitivanjima potvrđeno 73 slučaja bolesti - 72 slučaja kod ovaca i jedan kod goveda.
Potvrđeno 430 slučajeva kvrgave kože i 73 slučaja plavog jezika
Portal AnalitikaIzvor

Iz Uprave dodaju kako su, u slučaju kvrgave kože, ostali su još samo sporadični slučajevi goveda koja se nalaze u udaljenim ruralnim krajevima i koja nijesu vakcinisana zbog teške dostupnosti ili nedostatka informacije o lokaciji životinja, koja će biti izvršena u narednih nekoliko dana, Oni dodaju kako su, u saradnji sa lokalnim upravama primorskih opština, dogovorili od sjutra akciju vakcinacije tzv. „lutajućih“ goveda koja se slobodno kreću, kako bi i ta goveda bila zaštićena od ove bolesti.

- Evidentno je da na teritoriji Crne Gore ima više goveda nego što je registrovano u elektronskoj bazi Uprave. Ukupan broj goveda biće poznat nakon što se izvrši vakcinacija svih goveda u Crnoj Gori. U posljednja tri dana dijagnostikovani su novi slučajevi bolesti kvrgave kože, tako da je do danas laboratorijski u Crnoj Gori potvrđeno 430 slučajeva oboljelih goveda, najviše na teritoriji opština Bijelo Polje, Berane, Mojkovac i Kolašin. Takođe, poslednjih dana znatno je povećan broj negativnih laboratorijskih nalaza na bolest kvrgave kože, što pokazuje da otkrivanje novih slučajeva bolesti počinje da pokazuje opadajući trend - dodaju iz Uprave.

Oni potcrtavaju da su mlijeko i meso bezbjedni, ali pošto su i dalje prisutne nejasnoće oko upotrebu proizvoda od goveda, daju detaljna uputstva za korišćenje proizvoda i promet goveda.

- Držaoci goveda u zaraženim i ugroženim područjima moraju poštovati sljedeća pravila: Mlijeko se može upotrebljavati samo nakon termičke obrade. To znači da mlijeko treba zagrijati najmanje na temperaturi od 63 stepeni C u trajanju od 30 minuta ili na temperaturi od 72 stepeni C u trajanju od 15 sekundi. Od tako zagrijanog mlijeka proizvoditi proizvode (sir, surutku, jogurt, kisjelo mlijeko) ili prokuvati do temperature ključanja i proizvoditi kajmak i obrane sireve. Zabranjen je promet goveda sa gazdinstva u zaraženim i ugroženim područjima osim ako je proteklo 28 dana od dana vakcinacije svih goveda na gazdinstvu sa potvrdom veterinara o izvršenom kliničkom pregledu da životinje ne pokazuju kliničke znake bolesti i uz odobrenje službenog veterinara. Upućivanje na klanje u klanicu koja se nalazi u zaraženom ili ugroženom području ili van tih područja, ako je prošlo 14 dana od dana vakcinacije, sa potvrdom veterinara o izvršenom kliničkom pregledu da životinje ne pokazuju kliničke znake bolesti i uz odobrenje službenog veterinara. Promet van zaraženog odnosno ugroženog područja, goveda koja se upućuju na klanje upućivanja na klanje, 14 dana nakon vakcinacije, uz potvrdu veterinara o izvršenom kliničkom pregledu da životinje ne pokazuju kliničke znake bolesti na dan utovara i otpreme i uz odobrenje službenog veterinara. Zaraženo područje je područje u krugu 3 km od zaraženog gazdinstva. Ugroženo područje je područje u krugu od 10km oko zaraženog područja - ističu iz Uprave.

Kada su u pitanju držaoci goveda u slobodnim područjima, oni nakon vakcinacije mlijeko mogu da upotrebljavaju bez ograničenja.

- Sedam dana nakon izvršene vakcinacije goveda se mogu upućivati na klanje i mora ih pratiti uvjerenje o zdravstvenom stanju koje izdaje veterinar, četiri sedmice nakon izvršene vakcinacije, ako se upućuju na drugo gazdinstvo, a 14 dana nakon izvršene vakcinacije i uz potvrdu veterinara o izvršenom kliničkom pregledu da životinje ne pokazuju kliničke znake bolesti na dan utovara i otpreme, ako se premještaju na drugo gazdinstvo u cilju završetka tovnog ciklusa - upustvo je iz Uprave.

Kada je riječ o bolesti plavog jezika, najviše oboljelih je u opštini Cetinje - 22, pa Podgorica - 19 i Nikšić - 14, zatim Danilovgrad 9, Šavnik 6, Plužine 2 i Pljevlja 1.

- Preliminarna laboratorijska ispitivanja ukazuju da je uzročnik bolesti virus plavog jezika tip 4 koji se na našem prostoru pojavljivao i 2014. godine. Ohrabruje činjenica da je ovaj tip virusa manje opasan za zdravlje preživara od nekih drugih tipova virusa plavog jezika i da od njega rjeđe dolazi do uginuća životinja. Podsjećamo da se bolest plavog jezika ne prenosi na ljude. Od ove bolesti obolijevaju samo preživari, najčešće ovce, a rjeđe koze i goveda. Bolest se isključivo prenosi insektima iz roda Culicoides.  Bolest plavog jezika se ne liječi, ali životinje često mogu da prebole bez posljedica. U nekim slučajevima virus izaziva oboljenje sa vrlo izraženim kliničkim znacima koji mogu izazvati i uginuće životinja. Vlasnicima goveda, ovaca i koza na cijele Crne Gore, savjetuje se da u narednom periodu: ne nabavljaju nove životinje, ne miješaju svoje životinje sa drugim, sprovedu mjere zaštite životinja od komaraca i izvrše dezinsekciju okoline svojih objekata i stajanjaka u saradnji sa nadležnom veterinarskom službom, preduzmu mjere isušivanja svih eventualno prisutnih bara i lokvi u blizini objekata u kojima se životinje drže, da drže životinje zatvorene koliko je najviše moguće, postave zaštitne mreže protiv komaraca na otvorima objekata za smještaj životinja. Istovremeno, u slučaju pojave obolijevanja preživara, potrebno je odmah obavijestiti nadležnu veterinarsku službu - dodaju iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu, fitosanitarne poslove.

Portal Analitika