Da se stvari kreću u dobrom smjeru i da je misterija ženskog orgazma sve manja, pokazuje posljednja studija ekipe s prestižnog Univerziteta Jejl, a koja je objavljena u naučnom listu Journal of Experimental Zoology - Part B: Molecular and Developmental Evolution.
Objašnjenje koje su dali stručnjaci predvođeni profesorom ekologije i evolucijske biologije Ginterom Vagnerom glasi otprilike ovako – ključna uloga ženskog orgazma najvjerovatnije je aktiviranje ovulacije. To bi značilo da ženski orgazam ima moć da pokrene ovulaciju i prije njenog ustaljenog aktiviranja u procesu mjesečnog ciklusa, čime se povećava šansa za začeće.
Zaključak dolazi iz proste činjenice da se ženskim orgazmom ispuštaju dva važna hormona, oksitocin i prolaktin, oba od izuzetnog značaja za pokretanje procesa ovulacije kod sisara čiji se mladi razvijaju u placenti.
S obzirom na to da se prije nekoliko decenija sumnjalo u prosto postojanje ženskog orgazma, sve poznatiji detalji ove tajanstvene pojave približavaju naučnike konačnoj istini o tome čemu služi ženski orgazam. S obzirom na posljednju studiju, čini se da ženski orgazam ima itekako važnu ulogu u povećanju šanse za ostvarenje trudnoće.
Izvor i foto: Klix.ba