Društvo

Narodni heroj Vladimir Rolović, žrtva ustaše kojem je podignut spomenik u Hrvatskoj

Atentat na Vladimira Rolovića, nosioca Partizanske spomenice i narodnog heroja, bio je jedan od najsurovijih terorističkih akata u svijetu i izazvao je zgražavanje na cijeloj planeti
Narodni heroj Vladimir Rolović, žrtva ustaše kojem je podignut spomenik u Hrvatskoj
Portal AnalitikaIzvor

Ustaški terorista Miro Barešić, atentator na jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Vladimira Rolovića, dobio je spomenik u rodnom mjestu Dragama kod Pakoštana, iako je ubistvo koje je počinio 7. aprila 1971. godine uznemirio cijelu Švedsku, ali i Jugoslaviju i čitav svijet.Na otvaranju spomenika Miru Barešiću pjevale se ustaške pjesme i vijorile zastave.

Atentat na Vladimira Rolovića, nosioca Partizanske spomenice 1941. i drugih jugoslovenskih odlikovanja, bio je jedan od najsurovijih terorističkih akata u to doba i jedan od oko 450 emigrantskih napada na Jugoslaviju.

Ambasador Rolović je rođen 21. 5. 1916. godine u selu Brčeli, kod Bara. Nakon završetka gimnazije, upisao se na Pravni fakultet Beogradskog univerziteta.

Još kao đak cetinjske gimnazije, opredijelio se za radnički pokret, i vrlo aktivno učestvovao u svim akcijama omladine, u gimnaziji, zanatskom i sportskom društvu “Lovćen”. Godine 1935. postao je član Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ), a početkom 1936. i član Komunističke partije Jugoslavije (KPJ). Do aprila 1941. godine obavljao je razne odgovorne partijske dužnosti.

rolovic-vlado-1

Poslije Aprilskog rata i okupacije Kraljevine Jugoslavije, vratio se u rodni kraj, gdje se odmah aktivno uključio u pripreme za ustanak. Učesnik je Trinaestojulskog ustanka, kao jedan od vođa ustaničke grupe Crnogorskog primirja, koja je već u prvim danima uništila sve karabinjerske stanice od Bara do Budve.

Decembra 1941. godine, kao borac Lovćenskog bataljona, učestvovao je u napadu na Pljevlja. Učestvovao je u mnogim borbama na Okruglici, Žepi, Igmanu, Ulogu, u Župi, kod Kalinovika, na Sinjajevini. Posebno se istakao u napadima na Konjic i Livno, 1942. godine, kao i u borbama tokom Četvrte neprijateljske ofanzive.

Poslije završetka Drugog svjetskog rata, 1945. godine, upućen je na rad u Odjeljenje za zaštitu naroda Jugoslavije (OZNA), gdje je obavljao dužnosti načelnika Odeljenja i dao veliki doprinos u uništenju zaostalih ustaških i četničkih grupa.

Bio je član Vlade Narodne Republike Crne Gore, pomoćnik saveznog ministra za inostrane poslove, član Gradskog komiteta Saveza komunista Beograda, ambasador SFRJ u Norveškoj, Japanu i Švedskoj. U više saziva je biran za narodnog poslanika Skupštine Crne Gore i bio je član Centralnog komiteta Saveza komunista Crne Gore.

U aprilu 1971. godine u ambasadu SFRJ u Stokholmu je upao hrvatski ekstremista Miroslav Barešić sa Anđelkom Brajkovićem, sa idejom da otmu ambasadora Rolovića. Čitav sat su ustaške ubice provele u sobi sa teško ranjenim ambasadorom, pa kada su shvatili da im otmica neće uspjeti, pokušali su da pobjegnu, ali ih je na vratima uhvatila policija. Posljedice ranjavanja i fizičkog zlostavljanja Rolović nije preživio, dok je njegov ubica Miroslav Barešić 13. juna 1987. godine uslovno oslobođen daljeg izdržavanja kazne.

Predsjednik SFRJ Josip Broz Tito Rolovića je odlikovao Ordenom narodnog heroja, dva dana poslije ranjavanja, 9. 4. 1971. godine. Pogledajte snimak sa rekonstrukcije ubistva...

 

 

Telegraf

 

Portal Analitika