Društvo

KRALJEVIĆ: Kroz fizičko kažnjavanje djece zabranjujete im postojanje

Ovih dana na internetu su se pojavili različiti neprimjereni snimci roditelja, koji fizički kažnjavaju svoju djecu. Snimak koji je izazvao najviše pažnje je onaj na kojem majka bije svoju tek rođenu bebu.
KRALJEVIĆ: Kroz fizičko kažnjavanje djece zabranjujete im postojanje
Portal AnalitikaIzvor

Drugi snimak, koji je takođe izazvao zgražavanje je onaj, na kojem majka udara petnaestogodišnjakinju „zato što je ne sluša“.

Upozorenje: Snimak je uznemirujućeg sadržaja.

Ovo su svakako ekstremni primjeri, u kojima roditelj pokazuje svoju nadmoć nad djetetom na potpuno pogrešan način.

Sa druge strane, imamo drugu krajnost. Naslovi u kojima djeca biju svoje roditelje, muče nastavnike i imaju ogromnu slobodu.

Ovo su ekstremni primjeri, pogrešnog vaspitanja. Ali, postavlja se pitanje, kako pravilno vaspitati svoje dijete?

Psihološkinja, Vesna Kraljević, kaže za Portal Analitika, da nema određenih pravila, koja će garantovati da neće doći do nikakvih problema u vaspitanju djece.

„Ono što ja podržavam jeste vaspitanje usmjereno na razvoj potencijala djeteta, njegovih talenata, njegovanje različitosti, vrijednosti i vrlina, njegovanje dječijeg duha i radosti, bezgranično prihvatanje uz ljubav i pažnju. Uz svakako jasno postavljanje granica i u tim granicama da roditelji budu istrajni i dosledni“, govori Kraljević.

Najveću konfiziju djetetu stvaraju različite granice od dva roditelja ili baka i deka, ili granice koje varijaraju za isti slučaj, ističe ona.

„Kada istu stvar ili ponašanje jedni odobravaju a jedni ne, ili u zavisnosti od slučaja nekada se ponašanje odobrava a nekada isto ponašanje ne“, ističe psihološkinja.

Mnogi roditelji ne znaju kako postaviti granicu i kako reagovati na djetetovo loše ponašanja, te dolazi do neadekvatnog kažnjavanja.

„Najbolji savjet koji mogu dati je da uvijek kritikuju djetetovo ponašanje a ne njegovo biće tj njega samog. Npr uputiti mu riječi :”To što si uradio/la nije lijepo”, “Tvoje ponašanje me ljuti”, “Tvoje ponašanje nije lijepo” a ne “Nisi dobar/dobra”, “Ti si bezobrazan/na”, “Ti si loš”, “Ti si gori od drugih/drugi su svi bolji od tebe”, kaže Vesna.

Roditelji često nijesu svjesni da dijete poruke i riječi koje mu se upućuju shvata bukvalno zbog nedovoljno razvijenog kognitivnog aparata, pa poruke koje se ponavljaju mogu imati velikog uticaja kasnije, bilo pozitivno bilo negativno. Pitali smo Vesnu, koje su najčešće greške, koje roditelji prave.

„Djecu ne treba uslovljavati jer im ti obrasci ponašanja kasnije mogu prerasti u naviku i očekivano tj poželjno ponašanje. Posmatrajući mlade roditelje danas, neke od grešaka koje prave, a kojih najčešće nijesu svjesni su uslovljavanje djeteta za određena ponašanja i vaspitanje jedino po modelu kazna-nagrada, nepodsticanje igre i kreativnosti, nedovoljan boravak u prirodi“, kaže ona.

Još jedna greška je, dodaje fizičko kažnjavanje djece.

„Znajući kakve posljedice i koje poruke roditelj šalje djetetu kroz fizičko kažnjavanje, a to su najčešće zabranu na postojanje, život, individualnost – njegov sam veliki protivnik. Djecu treba još u ranom uzrastu učiti pravima i ohrabrivati ih da adekvatno reaguju, ukoliko nisu ispoštovana“, zaključuje Kraljević.

Ivona DROBNJAK

Portal Analitika