Nema aktivnosti
- Od kada je formirano Odjeljenje pri Ministarstvu zdravlja ono ne obavlja svoj posao, iako bi trebalo da bude na vrhu piramide kada je u pitanju borba protiv narkomanije. Nijesmo zadovoljni ni načinom na koji je formirana Komisija za droge, jer u nju nije uključen niko ko učestvuje u sprovođenju Strategije za sprečavanje zloupotreba droga 2013 - 2020.
Imamo pet kancelarija za prevenciju u državi, a ona u Podgorici već četiri godine ne preduzima nikakve aktivnosti - istakao je Mijović.
Nedavno objavljeni rezultati Evropskog istraživanja o upotrebi psihoaktivnih supstanci (ESPAD) pokazali su da je svaki deseti učenik u Crnoj Gori do 16. godine koristio neku vrstu ilegalne droge, a da je iskustvo sa kanabisom prije 13. imalo dva odsto djece, sa ekstazijem jedan procenat, dok je takozvanem legalne podizače gdje spadaju osvježivači prostora, soli za kupanje probalo dva odsto crnogorskih učenika.
Ono što zabrinjava je podatak da se u Evropi bilježi pad upotrebe gotovo svih psihoaktivnih supstanci, a u Crnoj Gori imamo trend rasta.
Mijović smatra da je situacija alarmantna i podsjetio da na to ukazuju već duže vrijeme. Upozorava da mladi sve više koriste sintetičke droge, kao što su ekstazi i spid, kao i drogu MDMA koju mladi sve više uzimaju na žurkama.
- Javljaju nam se mladi od 14 do 22 godine. Za godinu broj njihovih posjeta je veći nego za osam koliko postojimo. Nekada su se u najvećem procentu javljali heroinski zavisnici, a sada se taj procenat smanjio, ali se povećao broj onih koji uzimaju sintetičke droge uz marihuanu - rekao je Mijović.
On ističe da se borbom protiv narkomanije ne mogu baviti samo NVO, jer često nemaju dovoljno novca. Ključno je, kako kaže, Odjeljenje za kreiranje politika za sprečavanje zloupotreba droga, pri Ministarstvu zdravlja.
Oni, smatra Mijović, treba da uspostave bolje saradnju sa NVO kako bi se situacija popravila.
Odjeljenje
Na pitanja Pobjede o rezultatima istraživanja iz Odjeljenja za sprečavanje zloupotreba droga nijesu odgovorili, upućujući taj list da ja za tumačenje istraživanja ESPAD-a kompetentan Institut za javno zdravlje. Naveli su da je upravo Institut sproveo istraživanje za potrebe ESPAD-a.
U dopisu koji su poslali objasnili su kako funkcioniše ovo odjeljenje, posebno se osvrćući na obuke koje su prošli službenici, a koje je donirala Agencija za borbu protiv droge Francuske.
- Prva pilot faza obuke je sprovedena i počeće se primjenjivati od početka naredne školske godine, u saradnji zaposlenih u Odsjeku za borbu protiv droge i opštinskih kancelarija za prevenciju. Francuski eksperti su prenijeli znanja koja primjenjuje francuska policija kada je u pitanju preventivni rad u lokalnoj zajednici – objašnjavaju oni.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)