Svijet

Fotografija dana: Papa u Aušvicu

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja nalazi se u Poljskoj, gdje je u okviru posjete obišao i nacistički logor smrti - Aušvic Birkenau.
Fotografija dana: Papa u Aušvicu
Portal AnalitikaIzvor

Papa je u tišini prošetao kroz nekadašnji logor u kojem je tokom Drugog svjetskog rata svirepo ubijeno 1.1 milion ljudi, najviše Jevreja, a njegova fotografija kako prolazi kroz kapiju ozloglašenog nacističkog mučilišta ostavila je mnoge bez teksta.

Pomolio se u tamnoj podzemnoj zatvorskoj ćeliji gdje je pogubljen katolički svetac, poljski sveštenik, Maksimilijan Kolbe koji je žrtvovao svoj život da bi spasao život drugog čovjeka, navodi AP.

Pred barakom broj 11 zvanom "baraka smrti" papa se pozdravio sa 12 preživjelih logoraša, Jevreja, Roma, Sinti i Poljaka i zajedno sa njima zapalio svijeću ispred Zida smrti gdje su njemački nacisti strijeljali logoraše dok još nisu usavršili svoje monstruozno industrijsko ubijanje Jevreja u gasnim komorama.

3cf9aa528a8b3c9013cfc29f0b0802e9

Zastao je ispred svakog, rukovao se i poljubio ih u oba obraza. Jedna od žena poljubila je papu u ruku.

Papa je sa njima razmjenio nekoliko riječi, ali, kako navodi AP, nije bilo moguće čuti o čemu su razgovarali.

Potom je zapalio veliku bijelu svijeću i postavio je na "zid smrti".

Papa Franja je treći poglavar koji je prošao kroz kapije Aušvica, na kojima i dalje stoji zloglasni nacistički slogan: "Arbeit Macht Frei" - Rad oslobađa.

Ipak, za razliku od svojih prethodnika, Poljaka Jovana Pavla II i Njemca Benedikta XVI, argentinski papa nije držao govor o užasima koje su nacisti činili, već je u tišini obišao logor smrti u kom je mogao da vidi i gomilu dječijih cipela, kao i kosu koju su nacisti šišali zarobljenim ženama. Nakon toga, sam na klupici ispred jedne od baraka Aušvica, papa Franja je udubljen u dugu molitvu bez riječi, pognute glave molio Boga da mu podari plač.

- Želio bih da posjetim Aušvic, to mjesto strahota bez govora, sa što manje ljudi, samo sa najnužnijima, sam. Da uđem i molim se da mi Bog da dar plača - kazao je papa Franja u junu, a sada je poljubio i jedan od stubova u logoru, onako kako se ljube relikvije.

Iz zloglasnog logora Aušvic-Birkenau u kome je Hitlerova Njemačka pobila najmanje 1,1 milion ljudi, mahom Jevreja ali i Roma, Sinti, sovjetskih vojnih zarobljenika, Poljaka i pripadnika drugih naroda Evrope dok logor 27. januara 1945. godine nije oslobodila sovjetska Crvena armija, papa se vraća u Krakov gdje će posjetiti jednu dječiju bolnicu i njene pacijente.

Papa Franja boravi u posjeti Poljskoj povodom okupljanja katoličke omladine, ali i kako bi uveličao obilježavanje 1.050 godina otkad je ta zemlja prihvatila hrišćanstvo.

On je juče u Krakovu pozvao mlade da prihvate migrante i izbjeglice, što je u suprotnosti sa poljskom vladom koja se tome protivi, naveo je Rojters.

- Milosrdno srce može da bude utočište onima koji nemaju dom ili su ga izgubilii i može sagraditi dom za one koji su bili prisiljeni da emigriraju. Milosrdno srce se otvara se da bi prihvatilo izbjeglice i migrante - poručio je papa pred više od 600.000 mladih okupljenih na Svjetskom danu mladih.

Svjetski dan mladih traje šest dana i prozvan je "katoličkim Vudstokom".

blic.rs

Portal Analitika