Prekršajni postupci: Zbog neprijavljivanja tačnih i potpunih podataka u izvještajima o prihodima i imovini, ukupno je podnijeto 25 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka, od kojih su riješena tri postupka sa izrečenim novčanim kaznama u iznosu od 310 eura.
“Zbog nepredavanja redovnog godišnjeg Izvještaja o prihodima i imovini za 2015. godinu podnijeta su 272 zahtjeva za pokretanje prekšajnog postupka, protiv državnih javnih funkcionera 89 zahtjeva i 183 protiv lokalnih javnih funkcionera, od kojih je riješeno 66 postupka i izrečeno 48 novčanih kazni u iznosu od 11810 eura”, konstatuje se u kvartalnom Izvještaju o radu Agencije.
Zaostale kazne 32160 eura: Takođe, u 2016. godini riješeno je 297 zaostalih predmeta iz 2014. i 2015. godine, sa izrečenim novačanim kaznama u iznosu od 32160 eura.
Zakonom o sprječavanju korupcije propisano je da ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda.
Shodno ovom članu u svim slučajevima kada je tokom postupka provjere Agencija utvrdila da se imovina javnog funkcionera uvećala u odnosu na prethodni period (preko 5000 eura), upućen je Zahtjev javnim funkcionerima kako bi se izjasnili i dostavili dokaze o osnovima sticanja novonastale imovine i prihoda. Zakonski rok za dostavljanje dokumentacije je 30 dana od dana prijema zahtjeva agencije.
“Agencija je nakon isteka roka za dostavljanje redovnog godišnjeg izvještaja, počev od aprila 2016. godine uputila 13 zahtjeva, po osnovu kojih je 6 javnih funkcionera opravdalo osnov sticanja, dok su 7 predmeta još uvijek u toku. Za 13 javna funkcionera pokrenut je postupak utvrđivanja osnova uvećanja imovinu preko 5000 eura- nepokretne/pokretne imovine koja nije bila prijavljena u prethodnom izvještajnom periodu”, zaključuje se u Izvještaju.
P.Z.