Međutim, ono što postoji to je nesporazum na relalaciji policija tužilaštvo o sadržaju, formi i analizama tajnih podataka iz operativnih evidencija, koji se razmjenjuju i mimo izviđaj nog postupka.
Prvi se na nedostupnost tajnih podataka o akterima organizovanog kriminala požalio vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, koji je prije nekoliko dana na Odboru za antikorupciju kazao da nikada nije vidio plavu ili bijelu knjigu.
Upitan da za Dnevne novine prokomentariše da li takvi dokumenti uopšte postoje, Stanković je naveo: "Vrhovni državni tužilac je odgovarajući na pitanje predsjednika Odbora za antikorupciju Predraga Bulatovića, koji se u pitanju pozvao na bijelu, odnosno plavu knjigu, naveo da ne dobija bilo kakve izvještaje od nadležnih državnih organa u pogledu bezbjednosnog stanja". U odgovoru, vrhovni državni tužilac je naveo: "Tako da mi nijesu bile dostupne ni te knjige o kojima govorite bijela , plava i slično."
Stanković se, odgovarajući na pitanje DN, ipak, požalio na nedostupnost informacija iz policije o procjenama stanja bezbjednosti.
"Ne želeći da forma zamijeni suštinu saopštenog, naglašavam da je suština u tome da vrhovni državni tužilac nema pristup tajnim podacima, bez obzira na to da li se izvještaji u kojima se takvi podaci nalaze nazivaju bijela ili plava knjiga", kategoričan je Stanković.
Sa druge strane, direktor Uprave policije Slavko Stojanović, odgovarajući na ista pitanja, ustvrdio je da ta služba u potpunosti poštuje procedure u okviru kojih se razmjenjuju tajni podaci, koji nose kodne oznake. Stojanović je, ipak, srušio famu mnogih, uključujući i poslanika iz najvišeg zakonodavnog doma, koji eksploatišu pričama o bijeloj i plavoj knjizi. „Takve knjige ne postoje", izričit je Stojanović.
DN, CDM